Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj U dálnice D5 vyrostou další skladovací haly. Starosta sousední Heřmanovy Huti Radek Lukáč nesouhlasí

U dálnice D5 vyrostou další skladovací haly. Starosta sousední Heřmanovy Huti Radek Lukáč nesouhlasí

20. 9. 2019

Kolem dálnice u Plzně se budou budovat dvě obrovské haly. Dříve to byla pro obce v okolí dobrá zpráva. Od nových investorů a developerů si slibovaly hlavně pracovní příležitosti. Jenže situace je teď jiná. A tak zprávy o stavbě nových hal u Nýřan nebo Přehýšova, vyvolaly na takříkajíc vyluxovaném pracovním trhu, spíše rozpačité reakce.

U dálnice D5 vyrostou další skladovací haly. Starosta sousední Heřmanovy Huti Radek Lukáč nesouhlasí

U dálnice D5 vyrostou další skladovací haly. Starosta sousední Heřmanovy Huti Radek Lukáč nesouhlasí

„Máme strach, aby tam nevznikly ubytovany pro cizince,“ obává se pan Jaroslav z Přehýšova a myslí si to i další obyvatelé dotčených vesnic. Strach mají i z navýšení dopravy.

Jedna hala už dálnici mezi Přehýšovem a Heřmanovou Hutí několik let lemuje. Má skoro 500 metrů a zřejmě pořád není plně využita, protože na ní pořád visí cedule, že jsou zde volné prostory k pronájmu. Druhou halu by měla začít stavět společnost UDI Group. „Je to projekt za dvě miliardy a zahrnuje také stavbu velkoprosotorové skladovací haly. Ta bude mít rozměr 643x168 metrů a vysoká bude 12,5 metru,“ popsal Radek Stavěl, mediální zástupce UDI Group.

Logistický park roste na katastru obce Přehýšov, kterou od loňska vede starostka Michaela Fialová. „Všechno jsou to záležitosti z minulosti. Zastupitelé to schválili, takže to asi tak má být,“ říká.

Starosta sousední Heřmanovy Huti Radek Lukáč s halami u dálnice nesouhlasí. Vadí mu ztráta orné půdy, obává se nárůstu těžké dopravy i vody, která podle něj zteče z hal při přívalovém dešti. „Přehýšovský rybník, který je za průmyslovou zónou to nepobere a obec se bude zaplavovat. Ty haly budou naším obrovským vředem. Můžeme za to všichni – od prvního majitele pozemku, před dotečené orgány i stát, který dává firmám pobídky a daňové prázdniny,“ dodává starosta Radek Lukáč.

Developer postupuje podle zákonů a využívá možnosti, které pro stavbu haly u dálnice má. Po projednání získal rozhodnutí o umístění stavby a teď usiluje o stavební povolení.

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Lukáš Milota, Iva Kokešová, Český rozhlas Plzeň