Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Tiskové zprávy Plzeňský kraj Pavel Čížek: Nová krajská koalice

Pavel Čížek: Nová krajská koalice

14. 2. 2022

Dnešní den byl na Plzeňském kraji dnem těžkých rozhodnutí. Přestože jsme jako STAN očekávali, že budeme v opozičních lavicích a rada kraje bude bez nás, nestalo se tak.

Pavel Čížek: Nová krajská koalice

Pavel Čížek: Nová krajská koalice

Po vypovězení koalice Piráty jsme se před týdnem sešli s ODS a TOP 09 a dohodli se, že ODS a TOP 09, vůči nimž směřovaly výtky Pirátů, nabídne Pirátům takové ústupky, aby mohla pokračovat stávající koalice. Bohužel k jednání došlo až včera. Až včera večer jsme byli také my přizváni Piráty k jednání s ANO.

Byla nám předložena nabídka spolupráce, kdy žádný ze subjektů nebude mít nad druhým navrch a překvapivě jsme se shodli na prioritě šetrného hospodaření a rovnoměrného rozvoje kraje. To vůbec není samozřejmé. Znamená to totiž věnovat se především venkovu, podpoře toho, co pomůže všem obyvatelům převážně venkovského kraje. Byl vyjádřen souhlas se směřováním veřejné dopravy jako služby s maximální kvalitou – nové vlaky, autobusy – a zároveň dostupným jízdným – levnějším pro obyvatele nejvzdálenějších částí kraje. Souhlas upřednostnit rychlou obnovu silnic – průtahů obcemi i silnic 2. a 3. třídy. Bylo sděleno, že máme podobné názory na zachování a efektivitě služeb krajských nemocnic, bylo navrženo, že každá větší investice bude pečlivě zvažována všemi dohromady, aby nezatížila kraj neúměrnými provozními náklady. Shodli jsme se na prioritě sociálních služeb a středního školství, na nutnosti řešit stav krajiny a dostatek pitné vody. I nadále budeme krajem, který nejvíce dotačně podporuje malé obce a rozvoj vodovodů a kanalizací, s tím, že ještě posílíme památkovou péči. Pro krajské město Plzeň již nyní pracujeme maximálně – např. investicí západního obchvatu Plzně, podporou mnoha institucí, jako je Techmánie či Plzeňská filharmonie.

Velmi důležitá je ochota stále diskutovat priority, nebýt ve střetu zájmů a dodržovat etický kodex zastupitele kraje. Nejsem zvyklý si stěžovat, ale komunikace v těchto oblastech ve stávající koalici vázla.

Těsně před jednáním zastupitelstva a v jeho průběhu nám bylo ústně nabízeno ze strany ODS a TOP 09 to, co nám předtím nabízelo ANO a Piráti. Bylo to těžké zvažování. Z naší strany neměníme nic na kritice osoby Andreje Babiše, jeho rozhazovačné politiky a obřího střetu zájmů. Ale jako komunální politici se zkušeností několika desetiletí ve vedení obcí rozlišujeme úroveň celostátní a úroveň komunální. Na obecní a krajské úrovni mnohem více záleží na osobě, její pracovitosti, ochotě dělat pro ostatní a méně záleží na stranické nálepce.

Při zvažování u mě hrála hlavní roli otázka: pomůžeme kraji více ve stávající koalici, nebo v novém volném uskupení? Přes bolestivé zvažování osobních vazeb převážil pocit, že pro kraj uděláme více v novém složení. Voliči nás volili pro konkrétní skutky v rozvoji kraje.

Můj dřívější příspěvek o fungování koalice ZDE

 

Pavel Čížek

Krajský předseda STAN

Autor: Václav Cinádr