Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Tiskové zprávy Plzeňský kraj Josef Bernard v čele nové koalice stran pro krajské volby 2020

Josef Bernard v čele nové koalice stran pro krajské volby 2020

11. 6. 2020

Tento týden odvolaný hejtman Josef Bernard půjde do podzimních krajských voleb jako lídr nového politického uskupení Starostů a nezávislých se Zelenými, hnutím PRO Plzeň a Idealisty. Zástupci těchto stran a hnutí podepsali dnes smlouvu o koaliční spolupráci.

zleva: Libor Picka - starosta Bělé nad Radbuzou, Josef Bernard - exhejtman a lídr kandidátky, Michaela Opltová - starostka Kozolup, Pavel Čížek - krajský náměstek pro dopravu

zleva: Libor Picka - starosta Bělé nad Radbuzou, Josef Bernard - exhejtman a lídr kandidátky, Michaela Opltová - starostka Kozolup, Pavel Čížek - krajský náměstek pro dopravu

Zmíněné strany a hnutí se spojují s jednoznačným cílem - být silnější v politickém soupeření se zavedenými „velkými“ stranami. Podařilo se jim sestavit silnou kandidátku osobností, které k sobě mají myšlenkově blízko, a zároveň mají zkušenosti z komunální a krajské politiky.

Když jsem před lety vstupoval do politiky, lidé mi říkali, že se mi stejně nepovede nic změnit ani prosadit, ale ukázalo se, že když najdete alespoň pár lidí, kteří nemají žádné postranní úmysly a neřídí je nikdo ze zákulisí, dá se toho udělat poměrně hodně. Dnes zde představujeme kandidátku, na níž jsou lidé, kteří mají Plzeňský kraj rádi a hlavně chtějí, aby se i nadále rozvíjel. V dobrém týmu je obrovská síla,“ říká lídr koaliční kandidátky Josef Bernard.

Tento den považuji za zcela zásadní pro občany Plzeňského kraje. Zdola, z praxe je vytvořená kandidátka pro každého. Kandidátka v čele s dosud nejúspěšnějším hejtmanem Plzeňského kraje Josefem Bernardem. Člověkem, který předtím prošel průmyslovou praxí od učedníka, dělníka, mistra až po generálního ředitele Škodovky. Naši společnou Kandidátku podporují dlouholetí starostové těch nejúspěšnějších měst a obcí z celého kraje i významné osobnosti z mnoha oborů. Víte, co od našich kandidátů můžete čekat: pracovitost, praktičnost a velkou starost o každého občana. Nezapomínáme na y nejmenší, studenty, rodiny, pracující ani na seniory a handicapované. Do parlamentu volte celostátní politiky, do kraje Josefa Bernarda, starosty a osobnosti, které na vás budou opravdu myslet a pro vás také pracovat,“ připomíná Pavel Čížek, krajský předseda STAN a náměstek hejtmana Plzeňského kraje.

"Starostové mají jasné, konkrétní cíle a vědí co je pro fungování kraje důležité. Vycházejí z potřeb občanů. To je pro mě důležité a je to i důvod mé kandidatury. Kraj pod vedením Josefa Bernarda fungoval, tak jak si myslím že je správné... potkalo se konkrétní řešení problémů, selský rozum a dobrá péče řádného hospodáře.  Na naší kandidátce je pro mě zásadní rovnoměrné zastoupení všech oblastí celého kraje. Chceme vyslyšet potřeby všech koutů kraje. Rozvoj regionů je budoucnost silného a prosperujícího kraje a Česka," doplňuje Michaela Opltová, starotka Kozolup a krajská místopředsedkyně STAN.

Nový koaliční politický subjekt má velkou ambici nalákat co možná nejvíce lid, aby pomohli s volební kampaní. Proto přichází s výzvou k širšímu zapojení lidí. Více informací naleznete na webových stránkách www.bernardastarostove.cz.

„Velice stojíme o zapojení občanů do naší kampaně. Proto jsme připravili jednoduchý formulář, který může vyplnit každý, kdo chce třeba pomoci s kampaní, nebo bude mít pouze zájem o více informací o naší koalici. Jen tím, že se lidé začnou více zajímat o politické dění, se může dostavit změna, na kterou všichni tak čekáme,“ dodává Bernard.

Jedním z prioritních témat, které chce nová koalice řešit ve svém programu, je ochrana přírody, a hlavně nedostatek vody, který trápí celou naši republiku.

Vážíme si toho, že nás, Zelené, Josef Bernard oslovil ke spolupráci. Naší koalicí dáváme voličům signál, že síly je třeba spojovat a, že je dnes potřebné i přes naše rozdílnosti hledat ve prospěch demokracie cestu spolupráce. Náš program se výrazně dotýká otázek životního prostředí. Pro nás Zelené je ochrana klimatu, vody, krajiny zásadní téma. A my v této koalici garantujeme, že ekologie nebude jen marketingový tah. Stejně tak budeme podporovat a rozvíjet v našem kraji otevřené, silné a v přístupech k jednotlivci respektující zdravotnictví, školství i moderní sociální politiku. Kvalita života je pro nás nemyslitelná bez důvěry ve smysl práce pro každého občana,“ zdůrazňuje Jitka Kylišová, spolupředsedkyně Zelených v Plzeňském kraji.

Sestavení koaliční kandidátky je vyslyšení výzev občanské společnosti po sjednocování politických subjektů. Kandidátní listina bude sestavena především ze zkušených krajských a komunálních politiků.

Spolupráce se STAN byla pro naše hnutí jasnou volbou, máme k sobě blízko myšlenkově i lidsky. Josef Bernard bude skvělý lídr a celé naše hnutí udělá maximum, aby se po volbách mohl opět stát hejtmanem,“ zdůrazňuje Radek Mráz, předseda hnutí PRO PLZEŇ.

Hnutí Idealisté jsme založili proto, abychom do politiky vnesli hodnoty jako je svoboda, solidarita nebo slušnost, a abychom podpořili osobnosti, které je v politice už úspěšně prosazují. Proto přirozeně podporujeme Josefa Bernarda a rádi se účastníme jeho krajské koalice,“ říká předseda Idealistů Vojtěch Vašák.

Životopis Josefa Bernarda:

Narodil se 30. května 1965 v Plané na Tachovsku, dnes žije s manželkou Gabrielou ve Štěnovickém Borku. Vystudoval Střední odborné učiliště Škoda a hned po škole začal pracovat jako dělník v plzeňské Škodovce. Postupně zastával řadu profesí od horizontkáře, technika, personálního ředitele, výkonného ředitele a ke konci kariéry ve Škodovce byl jejímgenerálním ředitelem. Po revoluci vystudoval Open University a posléze imezinárodní obchod na Metropolitní univerzitě Praha. Ještě před rokem 1989 pomáhal disidentům a snažil se přispět ke změně politického režimu. Během sametové revoluce byl ve vedení stávkového výboru škodováků a spoluzaložil Občanské fórum Škoda. V lednu 2015 vstoupil do ČSSD, o rok později na podzim se stal hejtmanem Plzeňského kraje. Loni oznámil, že za ČSSD už nebude znovu kandidovat a letos na jaře ze strany vystoupil. Na krajském zastupitelstvu 8. června dal svou funkci hejtmana k dispozici a byl tři a půl měsíce před krajskými volbami odvolán.

Autor: Václav Cinádr