Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Tiskové zprávy Plzeňský kraj Jak proběhl Krajský volební sněm STAN Plzeňského kraje

Jak proběhl Krajský volební sněm STAN Plzeňského kraje

4. 4. 2019

V březnu proběhly napříč republikou Krajské volební sněmy, nejinak tomu bylo i v Plzeňském kraji. Jako již tradičně se uskutečnil ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje. Krajský sněm nejprve navýšil počet členů Krajského výboru z 9 na 11, poté zvolil na další funkční období Pavla Čížka jako předsedu. Prvním místopředsedou byl zvolen Libor Picka (starosta Bělé nad Radbuzou), druhou místopředsedkyní byla zvolena Michaela Opltová (starostka Kozolup), třetím místopředsedou Jan Bostl (starosta Kvíčovic). Členy KV jsou Jan Vavřička, Miroslav Mach, Petr Myslivec, František Končel a nově Václav Bernard, Marek Sýkora a Václav Cinádr.

znovuzvolený krajský předseda Pavel Čížek, lídr do Evropského parlamentu za STAN Stanislav Polčák a kandidát na nového předsedu STAN Vít Rakušan

znovuzvolený krajský předseda Pavel Čížek, lídr do Evropského parlamentu za STAN Stanislav Polčák a kandidát na nového předsedu STAN Vít Rakušan

Krajského sněmu se zúčastnil europoslanec Stanislav Polčák a představil vizi pro volby do Evropského parlamentu. Unikátně se podařilo spojit 18 proevropských uskupení a STAN je v této koalici jako dominantní. Název kandidátky je Starostové (STAN) s regionálními partnery a TOP09. Průzkumy ukázaly, že voliči ocení, když se dokážeme v evropských volbách domluvit a spojit. Při nízké volební účasti bude potřeba každý hlas.  

Dalším z hostů sněmu byl i poslanec a starosta Kolína Vít Rakušan, který přijel požádat o nominaci na funkci předsedy STAN. Svou prosbu rozhodně nepokládá za formální. Dosavadního končícího předsedu Petra Gazdíka považuje za veleúspěšného. Povedlo se mu vybudovat nejúspěšnější lokální politické hnutí zcela zespodu a dostat se do všech pater politiky; mít starosty ve stovkách obcí, mít zastoupení v 11 ze 14 krajů, mít vlastní poslanecký klub, mít nejsilnější senátorský klub i europoslance. Na jeho práci chce rozhodně navazovat.

Jako jeden z hlavních problémů STAN vnímá, že máme sice na kandidátkách plno zajímavých lidí, ale hlásí se k nám jen v době komunálních voleb. Ano "neštítí se nás“, nejsme "toxičtí", ale aktivně se k nám nehlásí. STAN i dle průzkumů nejméně z politických stran "vadí“, ale to je málo. A to by chtěl zásadně změnit. Každý týden chce proto vyjet do krajů a s plným nasazením být v kontaktu s našimi členy a příznivci. Chce tak přetavit naší sít dobrých kvalitních lidí v užší spolupráci, protože pokud to nezměníme, tak se nikdy neodpoutáme od oněch toxických 5%.

Největší výzvou budou krajské volby, protože pokud v krajských volbách uspějeme, a Vít Rakušan o tom nepochybuje, bude to skvělý předpoklad i pro úspěšné volby do Parlamentu. Zároveň chce udělat reparát po dalších senátních volbách, kdy STAN bude usilovat o post předsedy Senátu. Je proto nutné postavit silné senátní kandidáty.

Hlavním cílem pro STAN je v příštích volbách do Parlamentu ČR zesílit z 5 na 10%. Ano, můžeme integrovat menší uskupení, ale vždy pod značkou STAN. Máme dobrou strukturu a budeme mít výsledky ve všech typech dalších voleb. Chce mít takovou sílu, která bude skýtat koaliční potenciál, který přečíslí Andreje Babiše. Nesmíme být ale lacinými "antibabiši“, nesmíme nikoho napodobovat, musíme být autentičtí, uvěřitelní a mít svá témata, jako je školská reforma, podpora venkova (zmenšit rozevřené nůžky mezi venkovem a městy), ekologická a environmentální témata (kůrovec, voda, půda). Nebýt radikálními a dogmatickými, ale nabízet chytrá řešení. Musíme prosazovat rozumnou sociální reformu (řešit exekuce, oddlužení, insolvence, revizi dávek, která budou motivovat k práci) a další.

Na závěr vyzval všechny k co největší aktivitě, aby se ke STAN hlásili, jezdili za svými poslanci, zvali je do krajů, ať neztrácí kontakt. STAN není jen podepsaná kandidátka před komunálními volbami. Buďme tým a bojujme za to, aby tato republika nepatřila jednomu podnikateli s podporou komunistů.

Krajský sněm pochopitelně nominaci Víta Rakušana na předsedu STAN jednohlasně schválil. Dále byl do Předsednictva STAN nominován za Plzeňský kraj Pavel Čížek a do Celostátního výboru Michaela Opltová.

Autor: Václav Cinádr

Fotoalbum