Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Stodola v Bělé nad Radbuzou je po opravě pýchou obce

Stodola v Bělé nad Radbuzou je po opravě pýchou obce

15. 1. 2024

Městečko Bělá nad Radbuzou v okrese Domažlice leží poblíž německých hranic v srdci Českého lesa a má dlouhou historii. Patří do ní rozlehlý areál s renesanční tvrzí, který však měl svá nejlepší léta za sebou a v posledních desetiletích ho nikdo neudržoval. Město v čele se starostou Liborem Pickou (STAN) se rozhodlo to změnit.

 

Foto: https://www.cestamipromen.cz/

Foto: https://www.cestamipromen.cz/

Renesanční tvrz s rozsáhlým okolním areálem vybudoval v Bělé nad Radbuzou Lamingen z Albenreuthu v roce 1614. Původní podobu tvrze značně změnily rozsáhlé přestavby v 19. století.

Dlouhodobě nevyužívaná budova však rychle pustla a chátrala. Její stav navíc podstatně zhoršil požár, který vypukl v roce 2014. Po této události se vedení města rozhodlo situaci řešit. Zpustlý areál odkoupilo a začalo s postupnou revitalizací.

Foto: https://www.cestamipromen.cz/
Foto: https://www.cestamipromen.cz/

Jako první prošla proměnou městská stodola. Cílem rekonstrukce bylo přetvořit nevyužívaný a chátrající objekt pro volnočasové aktivity pod záštitou obce, akce v rámci sezonního kulturního domu a nekomerční sportovní aktivity využívající zastřešené prostory. Renovace navrátila stodole původní architektonický charakter.

Zachovává v exteriéru hmotu a ráz objektu, dominantou interiéru je kvalitně provedená dřevěná krovová konstrukce. Spolu s proměnou stodoly proběhly i úpravy terénu a jejího bezprostředního okolí.

Opravená městská budova nyní nabízí prostor pro všestranné využití, volnočasové aktivity i akce společenského, sportovního a kulturního charakteru s kapacitou až 500 účastníků.

Foto: https://www.cestamipromen.cz/

Už se tu uskutečnil například country festival, pouť, oslava 900. výročí města, výstavy obrazů a fotografií, přednášky, kulinářské akce, oslava osvobození a různé hudební a divadelní programy.

V současné době je ve stodele nainstalováno umělé kluziště. Projekt získal nominaci na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2021 a odnesl si Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které soutěž zaštiťuje.

Foto: Libor Picka

V současné době je zde dokonce nainstalováno umělé kluziště. „O tom, že bych rád měl v Bělé umělé kluziště, jsem uvažoval už dlouho. Všude ale byly problémy s tím, že tam byl prach, listí, které by se muselo zametat, pršelo by na něj, foukalo a podobně. Pak ale vznikla stodola, což je unikátní místo, kde přes zimu stejně nic není, tedy od ledna cca do března. Tak jsem tam vzal firmu, která kluziště dělá, té se to moc líbilo, řekla, že to tam půjde. Tak jsme se domluvili, pronajali jsme si kluziště. A úspěch předčil mé očekávání. Je hojně využívané,“ řekl starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka (STAN).

 

 

Zdroj: https://klatovsky.denik.cz/ a https://www.idnes.cz/