Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Spálené Poříčí: Téměř dvacet let práce pro město je za starostou vidět

Spálené Poříčí: Téměř dvacet let práce pro město je za starostou vidět

16. 10. 2013

V čele radnice ve Spáleném Poříčí na jižním Plzeňsku je od roku 1994 Pavel Čížek, který se správě města jako místostarosta podílel už i předchozí čtyři roky. Podle něho za nejdůležitější považuje to, že se tu v zastupitelstvu, byť jsou názorově rozdílní, dokáží vždy domluvit, co je pro město důležité.
Spálené Poříčí: Téměř dvacet let práce pro město je za starostou vidět

Spálené Poříčí: Téměř dvacet let práce pro město je za starostou vidět

Priority - školství
 
„Celá ta dlouhá léta, co jsem starostou, tu máme tři základní priority – školství, ekologii a ochranu památek. Za velký úspěch považuji, že se nám tu podařilo nejen založit ale také udržet střední odbornou školu, jejímž zřizovatelem je Biskupství plzeňské. Má jednu ekologickou třídu a jednu se zaměřením na sociální služby a nabízí v tomto směru i dálkové studium pro ty, kteří si chtějí doplnit vzdělání.  Pro městečko naší velikosti má tato střední škola stejný význam jako univerzita pro Plzeň.“ 
Jsem rád, že se nám podařilo dokončit v oblasti školství vše, co jsme chtěli. Základní školu jsme zrekonstruovali, je tu nová tělocvična, šatny, budova je zateplená. Mladí rodiče  využívají  dvě mateřské školy – ve Spáleném Poříčí a druhou v Hořehledech. A dokonce v nich máme ještě dvě místa volná!“ usmívá se spokojeně starosta s tím, že spálenopoříčská je již opravena, nyní se město pustilo i do zateplení té druhé. Po letech se podařilo ve městě zřídit i pobočku blovického Domu dětí, v areálu ZŠ sídlí také pobočka staroplzenecké ZUŠ. Všechna školská zařízení tak byla postupně  za dvacetiletou éru P. Čížka na radnici nejen zrekonstruována ale i nově vybavena. 
 
Ekologie
 
V oblasti ekologie je pro město podle starosty prioritní dostatek pitné vody, a  tak se nyní ve čtyřech přidružených obcích, dělá vodovod. Před několika lety zde byly provedeny rozvody plynu. „Všude, kde jsme již vodovod vybudovali, ho má město ve své správě, aby voda byla pro občany co nejlevnější,“ upozornil starosta. Hovoří-li pak o ekologii, během jeho starostování bylo ve městě vybudováno nové ekoncentrum ČSOP se záchrannou stanicí zvířat.  Do její působnosti spadají Blovice, Nepomuk, Přeštice, Horažďovice, Stod, Sušice a Klatovy. Každoročně je v záchranné stanici umístěno kolem tří stovek  zvířat, z nichž polovinu se daří vrátit zpět do přírody. Ekocentrum spolu se stanicí zároveň slouží i pro enviromentální výchovu dětí, studentů i veřejnosti. „Snažíme se i o ekologické vytápění objektů v naší správě. Nový dům s pečovatelskou službou i školu máme vybavené  tepelnými čerpadly, což nám opět minimalizuje finanční nároky na jejich správu,“ dodává starosta.
 

Zámek Spálené Poříčí

Ochrana památek
 
Poslední dlouhodobou prioritou města je ochrana památek. Spálené Poříčí je vyhlášeno městskou a Lipnice vesnickou památkovou zónou. A jako jediné město v Plzeňském kraji se může pyšnit i titulem Historické Město roku 2003. „To souvisí i s cestovním ruchem, máme tu hotel a penzion, jejichž návštěvnost narůstá. Dobře celoročně pracuje i infocentrum. Letos jsme dokončili také rekonstrukci náměstí a čtyři ulice, kde jsme dávali nové dlažby a osvětlení, takže historické centrum města je komplet hotové, mnohé domy jsou opravené, včetně kostela, kde se podařilo opravit historické varhany, na kterých se už odehrály dva výborné koncerty,“ vyjmenoval P. Čížek.  
 
Současnost
 
Za uplynulá dvě desetiletí se ve městě podařilo postavit i stovku bytů, z nich 34 v domě s pečovatelskou službou a to z prostředků dotací a samotného města, což představovalo i stabilizaci obyvatel. Dokonce se jejich počet opět zvýšil. „Snažíme se minimalizovat provozní náklady, takže město se mnou a místostarostou platí jen 15 lidí. Veškeré další práce ve městě, jako je úklid a podobně, děláme s nezaměstnanými. Zaměstnáváme je a Úřad práce nám přispívá. Pro nás to znamená úsporu nákladů a jim dáváme příležitost si vydělat,“ vysvětluje starosta.
 
Nyní čeká město příprava protipovodňového zabezpečení rybníku Hvížďalka nad městečkem. Ten už v roce 2002 ohrozil  na stovku obyvatel, kteří museli být ze svých příbytků evakuováni. Tehdy došlo k poškození hráze, a tak stále hrozí, zejména při přívalových deštích, že vyplaví město. „V příštím roce chceme vybudovat bezpečnostní přeliv, který by vodu odvedl bez ohrožení hráze a zároveň bychom chtěli rybník částečně odbahnit. Celá akce přijde na 30 milionů korun. 
 
Jsem také rád, že jsme se teď pustili do krajiny. Upravujeme bývalé pěší a polní cesty, meze, vysazujeme remízky. Obnovili jsme tak díky občanské iniciativě například původní cestu do Blovic,“ pokračuje starosta. A jak říká, funguje tu dobře komunitní plánování, kdy se lidé scházejí na tzv. Sousedské a tam si všichni vyříkají, co je pro obec prioritní. „Tato setkání zároveň pomáhají i k vytypování lidí, kteří jsou pak ochotni se zapojit a mít jednotlivé akce na starosti a městu tak pomáhat,“ pochválil starosta dobrou spolupráci s občany. Nyní uvítal to, že obce a města dostanou navíc až 20 procent z daňových výnosů. Pro Spálené Poříčí to znamená letos kolem čtyř milionů korun do městské pokladny. „Je to největší podpora měst a obcí za mnoho posledních let. Navýšení se podařilo díky úsilí Starostů s předsedou P.Gazdíkem a díky ministru financí M.Kalouskovi z TOP 09. S těmito novými příjmy budeme moci plnit nápady a přání občanů, kteří chtějí město měnit k lepšímu,“ je přesvědčen Pavel Čížek.
 
zdroj: Plzeňský deník
 
 
Spálené Poříčí je podbrdské městečko, které bylo jako zatím jediné v kraji vyhlášeno Historickým Městem roku 2003. V celé ČR se tímto titulem může přitom pyšnit jen 15 měst! Poprvé je zmíněno jako ves Poříčí v roce 1239. Větší rozvoj města nastal v době renesance. V době třicetileté války opakovaně vyhořelo a získalo tak přízvisko Spálené.
Dnes ve městečku samotném a v deseti přičleněných obcích a samot žije 2700 lidí. Ve městečku  a jeho okolí na vás dýchne historie. Lze zde obdivovat spoustu památek počínaje renesančním zámkem, barokním špejcharem až po staré gotické kostelíky a drobné sakrální památky.