Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Šance je veliká, věří kandidátka Starostů Michaela Opltová

Šance je veliká, věří kandidátka Starostů Michaela Opltová

1. 8. 2017

Starostka Kozolup je přesvědčena, že hnutí STAN ve volbách do sněmovny uspěje.

starostka Kozolup Ing. Michaela Opltová

starostka Kozolup Ing. Michaela Opltová

V podstatě jsme lepší možnost neměli, tvrdí krajský šéf hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Pavel Čížek, když hodnotí ukončení předvolební spolupráce s KDU-ČSL. Lidovci nejprve kvůli obavám, že strany společně nezískají potřebných 10 procent hlasů, ustoupili od koalice. Starostové se pak rozhodli, že půjdou do říjnových voleb do poslanecké sněmovny sami a nepošlou své lidi na kandidátky KDU-ČSL. „Pokud by se to mělo stát, ztratili bychom hodně našich kandidátů, protože by do toho nešli. Naopak ve všech regionech převládlo veliké nadšení ze samostatné kandidatury,“ prohlásil Pavel Čížek, který je členem celostátního předsednictva STAN.

Konec předvolební spolupráce si vynutí přípravu nových kandidátek. Tu koaliční měla vést starostka Kozolup Michaela Opltová (STAN) a na druhém místě měl být předseda plzeňské KDU-ČSL Stanislav Šec. Michaela Opltová předpokládá, že jí role volební jedničky zůstane i na samostatné kandidátce STAN v Plzeňském kraji. Tvrdí, že společnému projektu věřila, dokud platila koaliční smlouva. „V kraji jsme se zástupci KDU-ČSL žádný problém neměli, jako volební jedničku mě přijali velice vlídně, bylo to fajn,“ vysvětluje. Zároveň však řekla, že úterní rozhodnutí vedení STAN o samostatné účasti ve volbách přivítala. „Teď jsou regulérně rozdané karty. Oni půjdou sami a my sami.“

Domnívá se, že jakmile se začalo polemizovat, jestli to vyjde a překročí potřebných deset procent, už nemělo cenu koalici držet. Ač není jasné, jestli hnutí STAN samo uspěje, Michaela Opltová o tom nechce pochybovat. „Jsem přesvědčená, že šance je veliká a že to vyjde dobře. Máme širokou základnu voličů, kteří nás v obcích podporují,“ přesvědčuje.

Na návrhu kandidátky koalice se hned začala na místa, která připadala lidovcům, doplňovat jmény starostů. „Jsou to lidé, kteří už třeba krajskými volbami úspěšně prošli, takže kandidátku nebude problém naplnit,“ sdělila.

Michaela Opltová upozornila, že jakmile bylo v posledních dnech jasné, že KDU-ČSL chce vypovědět koaliční smlouvu, zástupci STAN v regionu oslovili své členy, aby se k situaci vyjádřili. „Ve všech krajích v Česku byl výsledek podobný. Od 75 do 100 procent členů bylo pro samostatný postup. A hlasování celostátního vedení bylo proto jednoznačné.“

Starostka Kozolup si nemyslí, že přitom ze členů STAN tak promluvila uražená ješitnost v důsledku toho, že lidovci koalici odmítli. „O tom to není. Starostové se odpovídají svým lidem v obcích a těžko by jim vysvětlovali, proč za takové situace jdou do voleb na kandidátce KDU-ČSL. Já bych do toho nemohla jít a příští rok pak zase za Starosty kandidovat do zastupitelstva obce. Takže žádná uražená ješitnost, ale odpovědnost vůči voličům,“ konstatovala.

Předseda KDU-ČSL v Plzni Stanislav Šec rozchodu se STAN litoval. „Já bych si to představoval jinak. Tak, že bychom ve spolupráci pokračovali. Viděli jsme v tom velký potenciál. Jak jsme se dosud na úrovni kraje poznali, tak bych řekl, že nám to klapalo dobře. Doplňovali jsme se v tématech i v možnosti oslovovat voliče v jednotlivých lokalitách. Ale důvodům, které vedly ke konci spolupráce, rozumím na obou stranách,“ konstatoval Stanislav Šec.

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Jaroslav Nedvěd, MF Dnes