Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Revitalizace městských lázní na Kulturní centrum Plzeňského kraje

Revitalizace městských lázní na Kulturní centrum Plzeňského kraje

24. 10. 2023

V nejbližších dnech začnou bourací práce v budově bývalých městských lázní. 

V zastupitelstvu se nám povedlo prosadit odkup roky chátrajícíc budovy v centru Plzně od soukromého majitele a nyní můžeme představit návrh studia architektky Evy Heyworth.

Od úterý 24. října se budete moci seznámit novou podobou budovy městských lázní na výstavě před budovou Západočeského muzea v Kopeckého sadech.

 

Vizualizace opravy městských lázní.

Vizualizace opravy městských lázní.

Cílem návrhu architektky Evy Heyworth je přeměnit a rozšířit původní komplex městských lázní do 21.století tak, aby jeho jednotlivé části na jedné straně naznačovaly svou minulost, ale na druhé straně zároveň sebevědomě signalizovaly radikální proměnu, kterou stavba musí projít, aby byla schopna dostát všem požadavkům nového obsahu – Krajského kulturního centra se svými třemi hlavními funkcemi. 

Jsou jimi Západočeská galerie výtvarných umění, Krajské kulturní centrum s velkým společenským sálem a konečně část věnovaná kulturním spolkům a klubům.

Každá z těchto funkcí musí být schopna fungovat nezávisle, avšak zároveň musí být zajištěno jejich smysluplné a přehledné propojení pro specifické větší kulturní akce, které odpovídají povaze a významu takto významné kulturní instituce. Stejně tak musí docházet k dialogu původní substance stavby s novou přístavbou tak, aby architektura nejen „vyprávěla“ svou historii, ale se stejnou silou důstojně signalizovala své nové poslání.

Architektka Eva Heyworth byla pro zvládnutí tak složité úlohy předurčena svými dosavadními zkušenostmi při obnově pražského Obecního domu a dalších historických objektů i při projektech a realizacích novostaveb a zařízení řady náročných interiérů.

Vernisáž výstavy proběhne v úterý 24. října od 16:00 před budovou Západočeského muzea v Plzni (Kopeckého sady 2, Plzeň). Na výstavě se můžete podrobně seznámit s celým projektem.

 

Autor: Jana Szczurková