Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Plzeňský kraj za roky 2017 až 2020 zečtyřnásobil peníze do silnic

Plzeňský kraj za roky 2017 až 2020 zečtyřnásobil peníze do silnic

28. 1. 2020

Plzeňský kraj investuje v letech 2017 až 2020 do svých silnic II. a III. třídy přes 2,6 miliardy korun. Suma, vydaná z krajských zdrojů, bude čtyřnásobně vyšší než za předchozí čtyřleté období, kdy to bylo celkem 650 milionů korun. Kraj si to může dovolit díky vyšším daňovým příjmů od prosperujících podnikatelů, zdvojnásobení rozpočtového určení daní, ale také proto, že dobře hospodaří a šetří, řekl hejtman Josef Bernard.

Plzeňský kraj za roky 2017 až 2020 zečtyřnásobil peníze do silnic

Plzeňský kraj za roky 2017 až 2020 zečtyřnásobil peníze do silnic

"Doprava je opravdu zásadní prioritou," uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Podle něj se hodně opravují nákladné průtahy obcemi. "Za tři roky cítíme velikou aktivitu obcí, které jsou dnes hodně připravené. Řekli jsme jim, aby si udělaly projekt k územnímu rozhodnutí a my to pak přebereme a dotáhneme do konce. Dali jsme také správě silnic více na projekty," uvedl. 

Největší investicí kraje za jeho dvacetiletou existenci bude dokončení západního obchvatu Plzně zhruba za 2,1 miliardy korun, stavba potrvá tři roky. Z IROP (evropský program) dostane kraj dotaci 1,5 miliardy Kč. Původně měla stavba stát 1,1 miliardy korun a kraj na ni měl dostat 85 procent z programu ITI. Povedlo se ale přesvědčit ministerstvo pro místní rozvoj, aby se akce, už s novým prováděcím rozpočtem, přesunula do programu IROP. Tím kraj získal navíc necelých 400 milionů, ale stavba bude kvůli liknaovosti Plzně při výkupech pozemků dražší.

Zatupitel Martin Záhoř (ANO) řekl, že je vyšší cena daná průtahy s projektem a výkupy, za což může podle něj bývalé vedení města Plzně. "Dále se zvyšuje cena stavebních prací a materiálu," uvedl. ANO obchvat chápe jako jednu z nejdůležitějších dopravních staveb v regionu. Vinou toho, že minulé reprezentace podcenily přípravu stavby a ta se prodražila, půjde méně peněz do venkova, dodal.

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: ČTK