Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Plzeňský kraj má 8 nových sypačů

Plzeňský kraj má 8 nových sypačů

19. 4. 2023

Osm nových nákladních vozidel, které jsou na krajských silnicích využitelné pro letní i zimní údržbu, převzali dnes zástupci Správy a údržby silnic Plzeňského kraje, p. o. (SÚSPK), do užívání od dodavatele, společnosti VSP Auto, s.r.o. Stalo se tak na středisku SÚSPK v Kralovicích za účasti náměstka pro oblast dopravy Pavla Čížka (STAN).

Pavel Čížek, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy

Pavel Čížek, náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast dopravy

„Tato nová vozidla byla vysoutěžena a objednána již začátkem loňského roku. Téměř po roce jsou nyní zkompletována a dovybavena pro použití na zimní a letní údržbu komunikací. Poslední, osmé vozidlo se zametací nástavbou, je dokončováno u dodavatele nástaveb, jičínské firmy Kobit. Bude dovybaven čelním agresivním kartáčem a v průběhu května bude vozidlo nasazeno na jarní úklid v oblasti Sušicka,“ sdělil generální ředitel SÚSPK Miroslav Doležal.

„Pořízení nových strojů stálo Plzeňský kraj celkem 55,6 milionu korun. 31,5 milionu korun hradila krajská příspěvková organizace SÚSPK z jejích strojních investičních prostředků na rok 2022 a 24,1 milionu korun jsme dofinancovali z krajského rozpočtu,“ upřesnil náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

Šest vozidel je klasické dvounápravové koncepce kategorie „NA N3G - nosič výměnných nástaveb 4x4 18t“, značky Mercedes Benz AROCS 1840. Uvedená vozidla jsou na zimní údržbu komunikací opatřená sypací nástavbou SYKO 5H se skrápěním posypového materiálu solankou, a vpředu těžkou sněhovou segmentovou radlicí LLV35S. Pro letní údržbu komunikací jsou tři vozidla vybavena sklápěcí korbou a tři vozidla vysprávkovou soupravou pro tryskovou metodu TURBO 5000.

Sedmé vozidlo je třínápravové, tzv. „těžké“ řady Mercedes AROCS 3351 6x6, vybavené sklápěcí korbou, ve které je pro zimní údržbu agregována sypací nástavba od firmy EPOKE, modelové řady 4902 SYRIUS Combi. Tato nástavba je kromě klasického rozmetadla skrápěné soli osazena rozstřikovou lištou pro aplikaci samostatné solanky pro provádění preventivních zásahů při poklesu teploty. Toto vozidlo s vysokou nosností bude mimo zimní údržbu, po vyjmutí nástavby, nasazeno v soupravě s přívěsem k navážení drtí a stavebních materiálů do středisek SÚSPK v celém Plzeňském kraji.

Poslední, osmé, vozidlo je dvounápravový speciál pro agregaci zametací nástavby a čelního agresivního kartáče. Jde o Mercedes Benz AROCS 1840 se vzduchovým odpružením zadní nápravy a automatickou převodovkou s pomalými, tzv. „plazivými“ rychlostmi pro práci se zametačem. Na zimní údržbu je namísto zametací nástavby a kartáče vybavené opět sypací nástavbou SYKO 5H a sněhovou radlicí LLV 35S.

Vozidla dostanou tato střediska: Přeštice, Horšovský Týn, Kralovice, Horažďovice, Kařez, Planá, Tachov, Sušice.

Zdroj: https://www.plzensky-kraj.cz/