Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Plzeňsko chce lákat turisty na staré doly a šachty

Plzeňsko chce lákat turisty na staré doly a šachty

9. 5. 2013

Zajímavým lákadlem pro turisty by se v Plzeňském kraji mohly stát historické doly a šachty, V regionu jich zůstaly stovky po těžbě uhlí, stříbra a dalších kovů. Některá důlní díla pocházejí ze 16. století, jiná jsou mladší, ale neméně zajímavá.
Plzeňsko chce lákat turisty na staré doly a šachty

Plzeňsko chce lákat turisty na staré doly a šachty

Hornické štoly ožily v regionu díky zapálení několika nadšenců. Historii hornictví připomíná například Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky ve Stříbře. 

Nedaleko Stříbra, v Plané, působí jeden z několika hornických spolků. Jeho přínos popisuje ředitel muzea ve Strašicích a zároveň geolog a báňský historik Martin Lang. 
 
„Znovu obnovili a veřejnosti zpřístupnili v podobě malého a nesmírně půvabného muzea Šlikovu štolu v Plané.“ 
 
Další důlní díla teprve čekají na své zpřístupnění. „V okolí Hromnice a hlavně v okolí Radnic máme zachovánu zvláštní, dnes již úplně zapomenutou těžbu kamenečných břidlic,“ upozorňuje Lang. 
 
Právě v těchto lokalitách se podle jeho slov nachází několik dochovaných podzemních děl, jejichž zpřístupnění by nebylo nijak výrazně složité.  
 
Takové školy mohou podle Langa poskytnout nejen přírodovědný materiál, ale především estetický zážitek. 
 
„Jsou to velice krásné výrubové kaverny. Vyskytují se tam drobná jezírka podzemní vody,“ přibližuje staré štoly. 
 
Například ve zbytku důlního díle v Kamenci jsou k nalezení krápníky tvořené oxidy, hydroxidy a sulfáty železa, které hrají bohatým barevným spektrem. 
 
Podobných možností na podporu cestovního ruchu je v Plzeňském kraji daleko více. Této šance se již chopili v Nevřeni na severním Plzeňsku. 
 
Jak potvrzuje starostka obce Štěpánka Bejčková, díky evropským dotacím tam brzy vznikne Muzeum Caolinum. Expozice, která bude prezentovat tamní kaolín, se bude čas od času měnit. Dokončeno by mělo být muzeum v létě příštího roku. 
 
autor: Martina Klímová, Alina Holušová
foto: Václav Žmolík