Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Plzeň využije změnu v zákoně a zruší některé herny už na podzim

Plzeň využije změnu v zákoně a zruší některé herny už na podzim

2. 8. 2013

Zřejmě už na podzim se Plzeň začne zbavovat desítek heren. Ze zhruba tří stovek by jich mělo zůstat necelých 120, z toho přes 70 v centrálním městském obvodu. Město chce využít možnost zkrácení ochranné lhůty, která umožňovala provoz videoloterijních terminálů až do konce roku 2014. Sporný paragraf v rámci novely loterijního zákona ale před nedávnem na návrh Klatov zrušil Ústavní soud.
Plzeň využije změnu v zákoně a zruší některé herny už na podzim

Plzeň využije změnu v zákoně a zruší některé herny už na podzim

„Odbor bezpečnosti připravuje na zářijové zastupitelstvo města Plzně novelu vyhlášky, která reguluje výherní hrací přístroje na území města Plzně s tím, že dojde k vypuštění přechodného ustanovení, kdy bude možné okamžitě po účinnosti vyhlášky regulovat interaktivní videoterminály,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru bezpečnosti Aleš Průša a pokračuje: 
 
„K tomu to závěru dospěl odbor na základě nálezu Ústavního soudu, který dal za pravdu obcím Klatovy v tom, že je okamžitě možné regulovat i tato zařízení.“ 
 
Neznamená to ale, že herny, které vyhláška nepovoluje, zmizí okamžitě. 
 
„Jednotlivé videoloternijní terminály by se měly rušit až po správním řízení, vedeném ministerstvem financí. Takže v případě, že toto rozhodnutí přijmeme, tak budeme čekat, jak rychle bude postupovat ministerstvo financí,“ upozorňuje primátor Martin Baxa. 
 
Podle vyhlášky nesmí být herny v blízkosti škol, nepřípustné jsou i herny v sousedství zastaváren a neprošly ani podniky, na které byly často stížnosti. Asi desítka heren pak musí upravit otevírací dobu. Téměř bez heren budou čtvrti Slovany a Doubravka. 
 
„Doubravka zatím má jenom jednu, a to je to kasíno nahoře u Tesca. Nicméně otázka je, jestli teď v září, až bude ta novelizace, jestli tam nebudou chtít doplnit nějaké adresy. To samé čekáme i ze Slovan, také nevíme, co se týče ÚMO 1 a ÚMO 3, tak tam to samozřejmě zůstává, možná tam dojde k nějaké redukci,“ vypočítává radní pro bezpečnost Robert Houdek. 
 
Podle něj je rozumné hazard regulovat, ale pro úplné zrušení heren by nebyl. Úplný zákaz by s sebou mohl přinést podle něj rozvoj negativních ekonomických aspektů jako vznik černých heren a přesun peněz do sféry šedé ekonomiky. 
 
„Omezení je jedna věc a samozřejmě druhá věc je zvýšení bezpečnosti, a to je to, že herny, které zůstaly ve vyhlášce, nebo tam teď momentálně jsou, tak musejí splňovat takzvanou bezpečnostní deklaraci.“ 
 
K bezpečnostním opatřením patří sundání světelných reklam a zavedení funkčního kamerového systému. Záběry z něj by mohly být v případě potřeby k dispozici policii. 
 
Čtyři největší plzeňské obvody získaly za jeden rok z provozu heren asi 75 milionů korun. Z toho zhruba 45 milionů připadlo na centrální městskou část.
Ovšem policie stejně neočekává, že by se jí po zrušení heren výrazně změnily statistiky - alespoň podle ředitele městského ředitelství policie v Plzni Pavla Krákory.  
 
„Na základě získaných údajů nelze presumovat souvislost mezi výskytem heren a spáchanou trestnou činností,“ dodává Pavel Krákora. 
 
A mezitím se v Plzni rozjíždí petiční akce, která má za cíl herny z města beze zbytku vymýtit. Petici podepsalo už asi 300 lidí.  
 
foto: Filip Jandourek