Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Pavel Čížek: Aktuálně o situaci na kraji z pohledu STAN

Pavel Čížek: Aktuálně o situaci na kraji z pohledu STAN

13. 2. 2022

Vyjádření krajského předsedy STAN Pavla Čížka.

Pavel Čížek: Aktuálně o situaci na kraji z pohledu STAN

Pavel Čížek: Aktuálně o situaci na kraji z pohledu STAN

V listopadu 2020 jsme jako STAN podepsali společně s Piráty koaliční smlouvu s ODS a TOP 09. Přesto, že jsme měli s Piráty více zastupitelů (STAN + Piráti 14, ODS + TOP 09 11), tak jsme ve vyjednávání postupovali velmi konstruktivně a raději jsme udělali řadu ústupků. Abychom odblokovali nekonečná měsíc trvající jednání, tak jsme dokonce přijali požadavek, že budeme mít v Radě menšinu.

Za dobu trvání koalice se objevilo hned několik sporných věcí, ale vše se dařilo vyřešit společnou dohodou.

Přesto jsou témata, na kterých se neshodneme - například řízení krajského zdravotnictví. Zdravotnictví je zásadní oblastí, kterou má kraj na starosti. Krajské nemocnice řídil do letošního roku zdravotní holding. Dohoda s ODS a TOP 09 byla taková, že holding po roce skončí a ODS předloží novou podrobnou koncepci fungování krajských nemocnic bez holdingu. K tomu bohužel dosud nedošlo. Holding po roce skončil a jeho pravomoci přešly pod Klatovskou nemocnici a její řídící orgán - představenstvo. Když bylo připravováno vedení holdingu, nominovala do něj ODS pana Romana Jurečka s tím, že holding za rok skončí a pan Jurečko nebude dále nominován do žádných funkcí v krajských nemocnicích.

Naším zásadním požadavkem bylo, aby v představenstvech nemocnic (řídící orgán) byli odborníci a v dozorčích radách (kontrolní orgán) zástupci politických stran. O našich výhradách vůči panu Romanu Jurečkovi věděla ODS dopředu, přesto jej nyní „na sílu“ nejtěsnějším rozdílem hlasů prosadila jako člena představenstva Klatovské nemocnice. V hlavním řídícím orgánu krajských nemocnic (v představenstvu Klatovské nemocnice) jsou nyní významní krajští politici – místopředseda krajské ODS pan Jurečko a předseda krajské TOP 09 pan Suchý. Prohlasováním politiků i přes náš nesouhlas byla naše důvěra značně narušena a bylo to hlavní rozbuškou k odchodu Pirátů z koalice.

Přesto jsme usilovali o setrvání stávající koalice. V pondělí jsme se sešli s představiteli ODS a TOP 09 a vyzvali je, aby sporné body, které vedly k odchodu Pirátů z koalice, s nimi co nejdříve projednali. Bohužel ODS místo jednání vyzvala Piráty k revokaci jejich rozhodnutí o odchodu z koalice. Bez jediného vstřícného kroku a sebereflexe. Naopak zajistila v tomto týdnu zvolení pana Romana Jurečka místopředsedou představenstva Klatovské nemocnice. Následně vyšel s krajským místopředsedou ODS Jurečkem rozhovor, plný vulgarit a nevybíravých výpadů vůči Pirátům a některým představitelům STAN. Tím ODS udělala vše proti eventuálnímu setrvání Pirátů v koalici a dala jasně najevo STAN, jak by si představovala případné pokračování koalice: tvrdé prosazování zájmů ODS a TOP 09 na úkor ostatních členů koalice. Navíc se v tomto týdnu objevily závažné skutečnosti, o kterých Rada kraje nejednala – zadávání osobního PR hejtmanky za více než 800 tis. Kč, netransparentní objednání „charitativního“ koncertu za více než 1 mil. Kč, na kterém se prezentovali výhradně politici ODS před sněmovními volbami. Tyto záležitosti nám nebyly nijak vysvětleny.

V pátek proběhlo jednání ANO a Pirátů o možné spolupráci. Piráti po tomto jednání vyzvali STAN, na základě dosud bezproblémové spolupráce, abychom se připojili k dalšímu jednání Pirátů a ANO.

Deklarovali jsme, že za účelem ustavení nové vlády Plzeňského kraje budeme jednat se všemi subjekty mimo SPD a KSČM, proto budeme po jednání s ODS a TOP 09 jednat i s Piráty a ANO. Společné jednání proběhne pravděpodobně ještě dnes v neděli 13. února.

 

Pavel Čížek

Krajský předseda STAN

Autor: Václav Cinádr

Soubory ke stažení