Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Opltová: Cesta k obchvatu Touškova a Kozolup

Opltová: Cesta k obchvatu Touškova a Kozolup

31. 3. 2021

Starostka Kozolup Michaela Opltová (STAN) svolala 1. schůzi zástupců obcí ležících na trase ll/180 mezi dálnicí D5 a silnicí první třídy Plzeň-Karlovy Vary se zástupci Plzeňského kraje, Správy a údržby silnic PK jako první impulz k řešení zhoršující se dopravní situace v mikroregionu. 

Opltová: Cesta k obchvatu Touškova a Kozolup

Opltová: Cesta k obchvatu Touškova a Kozolup

Každý, kdo v těchto obcích žije, nebo přes ně projíždí, ví, že situace s intenzitou a bezpečností dopravy je nadále neúnosná.

"Ideálním řešením je pochopitelně odvedení dopravy na obchvat mimo obce Čeminy, Touškov, Kozolupy a Myslinka. Ano, je to hudba daleké budoucnosti, ale je potřeba s tím začít něco dělat hned! O obchvatu se dlouhá léta mluví, zatím ale existuje jen několik čar na mapě, a to ještě u každé obce jinak. Nikdy ale není pozdě začít - zvlášť když dostavba Západního okruhu Plzně změní chování dopravy v našem území," říká Michaela Opltová.  

Jednání mělo tedy hlavní úkol, a to sjednotit postup a domluvit se zástupci Plzeňského kraje na zadání vyhledávací studie, která posoudí ideální možnou trasu. Nutnost řešení tohoto úseku potvrdil i nový koncept rozvoje dopravy Plzeňského kraje, který zpracovala Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje. Zástupci agentury představili koncept i přítomným představitelům obcí Města Touškov, Kozolupy, Vochov, Bdeněves, Myslinka a Čeminy.

Přítomní krajští náměstci Pavel Čížek (STAN) a Pavel Karpíšek (ODS) přislíbili finanční podporu této studie ještě v letošním roce.

Dílčím řešením, které pomůže bezpečnosti na této trase je rekonstrukce křižovatky v Kozolupech. "Tady se již blížíme do finále příprav realizace. Po dlouhých letech se podařilo získat územní rozhodnutí, je zpracovaná kompletní projektová dokumentace a brzy bude požádáno o stavební povolení. Křižovatka by se tedy měla rekonstruovat v příštím roce. Po deseti letech úsilí - z toho mám opravdu obrovskou radost," dodává starostka Kozolup. 

Obce se dále shodli na společném postupu omezení nákladní dopravy v okamžiku, kdy bude dokončen Západní okruh Plzně. Ten by měl být dokončen do dvou let. 

 

 

Autor: Václav Cinádr

Fotoalbum