Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Obchvat odklání tisíce aut od Horní Lukavice. Na řadě jsou Přeštice

Obchvat odklání tisíce aut od Horní Lukavice. Na řadě jsou Přeštice

26. 9. 2023

V pondělí krátce po 13. hodině odstranili silničáři poslední kužel z doposud uzavřené čtyřproudé silnice mezi kruhovým objezdem u Chlumčan a Přešticemi směrem na Klatovy a několik hodin později to samé udělali v opačném směru. Řidiči tak mohou od pondělního odpoledne po šestikilometrovém dálničním přivaděči jezdit plynule mezi Plzní a Přešticemi v obou směrech. Dokončil se tím druhý úsek přeložky silnice I/27, který ulevil především obci Horní Lukavice. Příští rok má začít stavba obchvatu Přeštic s plánovaným uvedením do provozu v roce 2026.

Nově otevřený obchvat Horní Lukavice.
foto: Plzeňský kraj

Nově otevřený obchvat Horní Lukavice. foto: Plzeňský kraj

„Zprovozněním přeložky dochází ke zkapacitnění více než šesti kilometrů silnice I/27, kde každý den projede téměř 17 tisíc vozidel, na čtyřproudou kategorii. Dochází tedy k prodloužení stávajícího přivaděče k dálnici D5, kde bude nyní doprava bezpečnější a plynulejší. Ve vysoké fázi přípravy již máme také obchvat Přeštic,“ připomíná generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.

Chystaný obchvat Přeštic bude na hotovou čtyřproudou silnici navazovat u mimoúrovňového sjezdu na Dnešice a povede dál po klasické dvouproudé silnici. Ta se bude několik set metrů za městem napojovat zpět na stávající komunikaci I/27 novou stykovou křižovatkou, která zajistí připojení Přeštic z jihu. Na chystaný obchvat Přeštic se těší také starosta Tomáš Chmelík (STAN), který byl na slavnostním otevření nových šesti kilometrů silnice I/27.

„Práce na obchvatu by měly začít příští rok. Nyní běží stavební řízení a když všechno půjde podle plánu, předpokládá se jeho uvedení do provozu v roce 2026,“ doplňuje Adam Koloušek z ŘSD.

Hotová přeložka mezi Plzní a Přešticemi zrychlí dopravu i bezpečnost jízdy a řidiče potěší povolenou maximální rychlostí 110 km za hodinu.

Zdroj: https://plzensky.denik.cz/

Fotoalbum