Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Obchvat Brodu zrychlí dopravní dostupnost Sušicka. Stavba silnice se připravovala 15 let

Obchvat Brodu zrychlí dopravní dostupnost Sušicka. Stavba silnice se připravovala 15 let

30. 3. 2022

V obci Brod na Klatovsku ve směru na Sušici vzniká téměř čtyři kilometry dlouhý obchvat za bezmála sto čtyřicet milionů korun. Zrychlí cestu řidičům z Plzně přes Klatovy a Plánici do Sušice. Stavba musí být hotová do konce letošního října kvůli dotaci, a také proto, že na ni navazuje oprava průtahu Kolincem s výstavbou kanalizace a chodníků.

Obchvat Brodu zrychlí dopravní dostupnost Sušicka. Stavba silnice se připravovala 15 let

Obchvat Brodu zrychlí dopravní dostupnost Sušicka. Stavba silnice se připravovala 15 let


Obchvat Brodu, který povede z Číhaně do Kolince, má význam pro rychlejší napojení Sušicka. Podle náměstka hejtmana Pavla Čížka (STAN) jde o turistickou oblast, která je v regionu nejhůře dostupná. „Obchvat pomůže hlavně tím, že minete obec Brod, kde jsou teď dlouhé serpentiny, a přímý směr umožní zrychlení dopravy,“ uvedl náměstek investorské krajské správy a údržby silnic (SÚS) Martin Vít.
Cena patnáct let připravované silnice druhé třídy se podle něj snížila soutěží asi o čtyřicet procent. Evropský program IROP na ni dá po kolaudaci šedesát procent nákladů. „Naše dlouhodobá dopravní priorita byla zrychlit dostupnost Sušicka. U vlaků se nám to daří tím, že od prosince 2023 tam bude jezdit nový dopravce. Bude to rychlejší spojení s lepší návazností na rychlíky,“ řekl Čížek.

Stará silnice je samá zatáčka
Podle starosty Sušice Petra Mottla (ODS) obchvat Brodu přispěje ke zkvalitnění napojení celé Šumavy. „Jde o jedno z nejproblematičtějších míst okresu, kde je hodně nehod. Parametry komunikace už nevyhovují a nejsou ani důstojné oblasti, do níž vede, a dostat se sem je občas problém,“ uvedl.
První plány silnice se objevovaly už za minulého režimu. Mottl ji začal prosazovat od nástupu do funkce před 16 lety. „Z Brodu do Kolince je úzká silnice, samá zatáčka a hlavně v zimě jsou tam problémy,“ řekl.
Navazující průtah Kolincem o délce asi 1,2 kilometru, který by měl být hotový na podzim 2023, začne letos v létě za provozu přeložkami sítí, kanalizace a úpravami mostu. „Kolinci se podařilo získat dotaci na chodníky a kanalizaci a my (SÚS) máme také přidělené peníze na průtah, takže se obě stavby budou realizovat ve stejném roce,“ uvedl Vít. Na stavbu včetně nové okružní křižovatky uprostřed městyse a opravu mostu vydá SÚS 94 milionů Kč a obec dalších 55 milionů.


Dopravu zbrzdí památkově chráněný most
Na konci Kolince ale zůstane zpomalující úzké hrdlo začínající na památkově chráněném mostě. Podle Víta památkáři sice souhlasili s tím, že by se demontoval a postavil jinde, ale to by problém nevyřešilo. Za mostem hned u silnice jsou totiž nově opravené nemovitosti.
Cesta autem z Plzně do Sušice teď trvá 75 až 90 minut. „Obchvat ji zrychlí asi o pět minut,“ řekl náměstek hejtmana a sušický radní Pavel Hais (Piráti). „Kromě obchvatu ji dále výrazně zrychlí tři státní stavby na silnici první třídy Plzeň– Klatovy,“ dodal. Jde o obchvat Klatov, který by měl být hotový do konce roku 2023, přeložku Šlovice– Přeštice, která se má dokončit na jaře 2024, a připravovaný obchvat Přeštic, který má být v roce 2025.
 

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: ČTK

Fotoalbum