Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Obce odmítající úložiště odpadu uspěly u soudu

Obce odmítající úložiště odpadu uspěly u soudu

23. 1. 2020

Městský soud v Praze rozhodl, že geologický průzkum místa pro možnou stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu v lokalitě Březový potok na Horažďovicku byl neoprávněný. Obce proti úložišti protestují už 17 let.

Obce odmítající úložiště odpadu uspěly u soudu

Obce odmítající úložiště odpadu uspěly u soudu

Šest obcí a město Horažďovice zažalovaly koncem října 2015 stát, tedy ministerstvo životního prostředí, kvůli tomu, že povolilo Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) průzkum lokality, který začal hned v roce 2016. Už předtím podaly obce neúspěšně rozklad na ministerstvo životního prostředí. Všechna zastupitelstva i místní referenda úložiště odmítla.

„Verdikt vynesl soud až loni. SÚRAO mezitím průzkum provedlo a my jsme ostrouhali. Proti verdiktu se nikdo neodvolal. Řekli, že už je to pasé, protože mezitím průzkum provedli, a že rozsudek nemá odkladný účinek," řekl starosta Chanovic Petr Klásek, který je jedním z hlavních organizátorů protestů.

Stát uvažuje o devíti místech pro úložiště

Konečné umístění uložiště má být určeno do roku 2025. Úložiště, v němž má být odpad uložen desetitisíce let, chce SÚRAO zprovoznit v roce 2065. Vláda už v roce 2012 schválila dotčeným obcím kompenzace za geologický průzkum, který jim náleží podle atomového zákona. Obce v okolí Horažďovic ale peníze odmítly, považují je za úplatek.

„Za 17 let se nezměnilo vůbec nic, co se týče legislativy a přístupu státních institucí vůči obcím a občanům. Myslím tím především ministerstvo průmyslu a správu úložišť,“ řekl Klásek. Podle něj se loni na Březovém potoce opět dělaly sondy. Ale SÚRAO je nazvalo výzkumy a ne průzkumy a obce o nich neinformovalo.

Obce požadují zprůhlednění principů hodnocení, výběru způsobu a místa ukládání

Podle Kláska loni jmenovaný ministr Karel Havlíček slíbil přípravu zákona, který by řešil rovnoprávnější postavení obcí. Jeho věcný návrh konzultovaly obce ze všech lokalit s právníky. „O to víc nás překvapila odpověď z prosince. Ani jedna připomínka obcí není akceptována. Ministr nám přesto sdělil, že se začne vybírat, i když nebude zákon (o právech a zapojení občanů do procesu o úložišti). Dodnes nejsou obce účastníky řízení,“ uvedl starosta Klásek.

Letos do poloviny roku by se mělo rozhodovat o vhodnosti lokalit. V novém sedmičlenném poradním panelu expertů, zřízeném ředitelem SÚRAO po dohodě s ministrem, je podle Kláska šest lidí ze státních institucí a jen jeden zástupce 53 měst a obcí. „A mají rozhodovat pouze podle geologie, ostatní aspekty nikdo řešit nechce. Naše obce správě úložišť dlouhodobě nedůvěřují,“ starosta Chanovic Petr Klásek.

Celou situaci shrnul další z hlavních organizátorů protestů starosta Pačejova Jan Vavřička (STAN): "Rozsudek je v našem dlouholetém boji jen morální satisfakce. Reálně se za 17 let pro obce nic nezměnilo. Hlas obcí a jejich občanů je vždy až na posledním místě. Ministr Havlíček (ANO) nás vyzval k zaslání připomínek, ani jedna nebyla akceptována. Ředitel Správy úložišť ustavil pracovní skupinu a z obcí ze zvažovaných lokalit tam není žádný zástupce. Vše je projevem arogance státní moci a velice nás to mrzí."

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: Kateřina Jiřincová; ČTK, Český rozhlas Plzeň