Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

19. 2. 2014

Při cestách na Tachovsko a do Českého lesa budou moci turisté využívat vyškolené průvodce. Odborníky na místní krajinu nebo historii začne letos vychovávat Regionální vzdělávací a informační středisko v Tachově. Projekt je hrazený z evropských fondů a státního rozpočtu a jeho cílem je podpořit turistický ruch v Plzeňském kraji, zejména pak na Tachovsku a v Českém lese.
Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

Na Tachovsku začnou letos vychovávat odborně vzdělané turistické průvodce

„Projekt je určený pro pracovníky měst a obcí, pracovníky infocenter, pro lidi, kteří se věnují průvodcovské činnosti jako mimopracovní aktivitě. Je tady prostor také pro zaměstnance odborných institucí, jako jsou například muzea nebo správy chráněných krajinných oblastí,“ vypočítává ředitelka Revisu, neboli Regionálního vzdělávacího a informačního střediska v Tachově Alexandra Hrušková. 
 
„Dalo by se říci, že krajina Tachovska, Českého lesa a Plzeňského kraje nabízí velkou možnost rozvoje turistiky. Projekt by chtěl nabídnout zkvalitnění služeb. Cílem je vychovat autora nových vycházek, který je schopen nastudovat a připravit úplně novou turistickou lokalitu, kam zavede skupinu zájemců,“ dodává. 
 
Kurz začne v květnu a potrvá rok. Jeho součástí bude domácí studium s využitím elektronických učebních materiálů. Na část kurzu budou frekventanti docházet za odborníky do učebny v Tachově. 
 
Tématy přednášek budou komunikační dovednosti, psychologie osobnosti průvodce, práce s mapami a navigacemi, ochrana přírody nebo první pomoc a bezpečný pohyb v terénu. Následovat bude volitelná část. Průvodci se rozhodnou, zda se chtějí věnovat přírodovědné, nebo historické části. 
 
Kromě seminářů si účastníci kurzu vyzkouší i práci v terénu. „Strávíme celý den v nějaké příhodné přírodovědné a historické lokalitě s průvodcem. Účastníci budou mít možnost nasát atmosféru a zjistit, jakým způsobem se to dělá,“ popisuje Hrušková. 
 
Radost z nového projektu má například Pavel Voltr, pracovník tachovského infocentra, který už léta provádí turisty jízdárnou Světce. 
 
„Budeme rádi, pokud oficiálních a odborných průvodců bude přibývat. Tím pádem budou i turisté na Tachovsku čím dál spokojenější,“ myslí si Voltr. 
 
Do vzdělávacího kurzu se přihlásil také novinář a průvodce Antonín Hříbal, který před časem založil s dalšími dobrovolníky iniciativu Průvodci Českým lesem. 
 
„Naším společným zájmem je do Českého lesa přilákat pěší turisty nebo cyklisty. Chtěli bychom dělat něco jako singleprůvodce, kdy jeden průvodce provede například rodinu, která nemá čas na to, aby pátrala v mapách, kudy má jít a nechce hledat turistické cíle. Jenom zavolají nebo napíší e-mail a my jim ušijeme prohlídku Českého lesa na míru,“ plánuje. 
 
Podle Hříbala by tomuto projektu mohl kurz Revisu pomoci. 
 
Výstupem kurzu bude i metodická příručka, která může pomoci dalším průvodcům. První ročník je pro účastníky zadarmo, v dalších letech půjde o zpoplatněný kurz.