Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Marie Čápová (STAN): 29 let ve vedení Kasejovic

Marie Čápová (STAN): 29 let ve vedení Kasejovic

11. 10. 2019

Na jihovýchodním okraji Plzeňského kraje leží malé městečko Kasejovice s 1300 obyvateli. Ve vedení města už je 29. rokem Marie Čápová (STAN). Je tak jednou z nejdéle sloužících starostek v našem kraji. Co ji na práci baví a proč si už neužívá zaslouženého důchodu?

Marie Čápová těšně před podáním kandidátky do komunálních voleb 2018, tentokrát prý už opravdu naposledy, ale kdo ví…

Marie Čápová těšně před podáním kandidátky do komunálních voleb 2018, tentokrát prý už opravdu naposledy, ale kdo ví…

Jaká je Vaše historie v pozici místostarostky a starostky? Za koho jste kandidovala a co bylo tehdy motivací vstoupit do komunální politiky?

Od roku listopadu roku 1990 do roku 1994 jsem byla zástupce starosty a od prosince 1994 až dodnes jsem starostkou. V roce 1990 jsem kandidovala za Československou stranu lidovou, následně KDU-ČSL. V roce 2014 jsem již vedla kandidátku za hnutí Starostové a nezávislí.

Když jsem kandidovala v roce 1990 do zastupitelstva obce, předpokládala jsem, že budu pouze  člen zastupitelstva. Chtěla jsem zde pomoci zlepšit podmínky pro život a nastartovat rozvoj obce. Po volbách ale nikdo ze zvolených členů zastupitelstva nechtěl na místo zástupce starosty, takže jsem nakonec souhlasila. No a za chvíli to bude neuvěřitelných 29 let ve vedení obce. To kdyby mi tehdy někdo řekl, tak se od srdce zasměji. 

Co se v Kasejovicích za tu dobu povedlo? Jak se město změnilo a na co jste pyšná? 

Slovo pyšná nemám ráda a rozhodně to není o mé osobě a jen mou zásluhou. Bez lidí, na které se můžete spolehnout, by se nic z uvedených akcí nemohlo zrealizovat.

Jsme rádi, že se podařila výstavba inženýrských sítí (vodovod, kanalizace, plynofikace), nové chodníky. Hodně finanční prostředků jsme investovali do škol. Provedla se přístavba základní školy, oprava mateřské školy, ze starší školy na náměstí vzniklo společensko-kulturní centrum. Byly opraveny všechny historické objekty, včetně božích muk a kapliček. Poslední roky investujeme do oprav místních komunikací, proto již máme prakticky všechny komunikace opravené.

Poslední roky jsme investovali mnoho finančních prostředků do všech spádových obcí (těch mají Kasejovice hned 7, pozn. red.). Byla opravena jejich kulturní zařízení a místní komunikace. V některých obcích byly vystavěny venkovní pergoly.

Těší nás, že v Kasejovicích máme i řadu spolků. Během posledních pěti let vzniklo retro divadlo OREL, kapela Brumendo a před dvěma roky byl založen i pěvecký sbor. O kulturní, společenský život a údržbou veřejných prostranství se ve spádových obcích starají sbory dobrovolných hasičů.

Vím, že se Vám loni už znovu kandidovat na starostku moc nechtělo. Proč jste se nakonec opět rozhodla kandidovat? Co máte rozpracováno a co ještě do konce tohoto funkčního období plánujete?

Tak částí jsem byla přemluvena, ale hlavně máme ještě hodně plánů, které bychom chtěli dokončit. Navíc mě to prostě baví.

V září jsme dokončili opravy zdravotního střediska a nový chodník podél trati. Teď dokončujeme opravu stodoly v areálu bývalého špýcharu. Cílem celého projektu je předcházení vzniku odpadů formou opětovného využití vyřazených věcí. Obyvatelé města tak budou moci zdarma přinášet pro ně již nepotřebné věci a zároveň si budou moci jiné pro svoji potřebu odebírat (např. vybavení domácností, nábytek, domácí spotřebiče, knihy, hračky atd.) Škoda aby věci, které ještě někomu mohou dobře posloužit, skončily na skládce. V plánu máme ještě řadu projektů (např. dokončení rekonstrukce hřbitova, úpravu prostranství před kostelem a další).  

Ale je mi jasné, že práce v obci nikdy neskočí, neboť je neustále třeba opravovat, rekonstruovat, tak aby zde občané Kasejovicka spokojeně žili.

 

 

Autor: Václav Cinádr

Fotoalbum