Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Kvalita života i v periferních Plzeňského kraje

Kvalita života i v periferních Plzeňského kraje

28. 2. 2018

Plzeňský kraj je příkladem regionu, ve kterém existují velké regionální rozdíly. Na jedné straně silné jádro – Plzeňská aglomerace, na straně druhé slabší periferní regiony na hranicích s Bavorskem.

doc. PaedDr. Jaroslav Dokoupil, Ph.D. - vysokoškolský pedagog katedry geografie
ZČU v Plzni, bývalý starosta obce Úlice

doc. PaedDr. Jaroslav Dokoupil, Ph.D. - vysokoškolský pedagog katedry geografie ZČU v Plzni, bývalý starosta obce Úlice

Síla resp. slabost je často prezentována prostřednictvím ekonomických ukazatelů, které se ale přenáší i do životní úrovně obyvatel příhraničních regionů. Důsledkem je jejich menší atraktivita pro mladou generaci, především absolventi vysokých škol hledají své uplatnění ve městech, ať už se jedná o krajská centra, Prahu nebo další větší města. Výsledkem zmíněných procesů je nedostatek lékařů, kvalifikovaných učitelů, odborníků ve vyspělých technologiích. Právě nedostatek kvalifikovaných odborníků, jako jeden z faktorů nižší životní úrovně obyvatel pohraničí, se promítá i do menšího investičního zájmu firem, založených na potřebě kvalifikované pracovní síly. Dostáváme se tak do bludného kruhu, který zhoršuje situaci příhraničních regionů. Specifikem pohraničí Plzeňského kraje je navíc sousedství s bohatým regionem Bavorska, kde kvalifikovaný odborník, vybavený jazykovými schopnostmi, nachází zajímavé pracovní uplatnění s významně vyšším finančním ohodnocením.

Při respektování přirozenosti hospodářského vývoje regionů Česka je z pohledu regionální politiky „rozevírání nůžek“ mezi jádrovými oblastmi a periferiemi neblahý jev. Stát musí mít zájem jak o zajištění regionální stability obyvatelstva, tak i o zajištění práva člověka na odpovídající kvalitu života, o jistou rovnoprávnost v otázkách kvality života mezi různými regiony. Proto je nutné hledat, vytvářet a efektivně uplatňovat nástroje regionální politiky pro pomoc periferním regionům „ve veřejné soutěži mezi regiony“. Ať už se jedná o nástroje evropské, národní či regionální. Zmíněné nástroje mohou pomoci coby finanční injekce zvnějšku, následovat musí především nastartování vnitřních, vlastních mechanismů, které udrží pozitivní aktivity podpořené financemi z projektů. K tomu je ovšem důležitou podmínkou získání a udržení kvalifikované pracovní síly v pohraničí, která se aktivně zapojí do hospodářského, společenského i politického života v periferních regionech. Starostové příhraničních obcí si popisovanou situaci uvědomují a očekávají od centrálních orgánů korektní přístup k řešení problémů pohraničí.

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: doc. PaedDr. Jaroslav Dokoupil, Ph.D.