Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Kraj podpořil částkou 18 milionů výstavbu čtyř přepravních uzlů v Přešticích, Blovicích, Nýřanech a Nepomuku

Kraj podpořil částkou 18 milionů výstavbu čtyř přepravních uzlů v Přešticích, Blovicích, Nýřanech a Nepomuku

9. 4. 2019

Hned ve čtyřech městech na Plzeňsku vzniknou přestupní uzly, které mají zlepšit napojení mezi autobusovou a železniční dopravou. Dočkají se Přeštice, Blovice, Nýřany i Nepomuk. „Snažíme se k vlakům přitáhnout co nejvíce lidí. Jsou to města s největším počtem cestujících, kolem 900 za den,“ říká náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

ilustrační fotografie, terminál Nový Bydžov

ilustrační fotografie, terminál Nový Bydžov

Zásadně by měl zlepšit cestování obyvatelům nový uzel, který vznikne v Nepomuku v části Dvorec. Z kraje by na stavbu mělo jít víc jak 5,2 milionu. "Ve městě Nepomuk části Dvorec dojde k úpravě přestupního uzlu pro řešení přestupu mezi jednotlivými vlakovými spoji a navazující autobusovou dopravou v prostoru železniční stanice Nepomuk. Hlavním cílem záměru vybudování přestupního uzlu Nepomuk je usnadnění a zkrácení přestupních procesů mezi regionální drážní a autobusovou veřejnou linkovou osobní dopravou," říká náměstek hejtmana Pavel Čížek. Předpokládané celkové náklady projektu pro rok 2019 činí 27 420 000 korun, podíl dotace z IROP na financování projektu ve výši 12 880 648 korun představuje téměř polovinu celkových nákladů.

Na obdobný projekt získají peníze také Přeštice, konkrétně přes 5 a půl milionu. "Hlavním cílem projektu je zlepšení stávajícího nevyhovujícího stavu infrastruktury autobusové zastávky Přeštice, žel.st., a komplexní řešení prostoru přednádraží jako budoucího centra kombinované mobility města – přestupního terminálu Přeštice. Zbudování přestupního uzlu regionálního významu by mělo přispět k posílení veřejné dopravy. Součástí projektu jsou parkovací systémy P+R a K+R s celkovou kapacitou 72 parkovacích míst a parkovací systém B+R s 30 pakovacími místy pro jízdní kola," popisuje projekt náměstek. Celkem vyjde stavba na skoro 26 milionů, z IROP jde na projekt přes 11,7 milionu.

Na skoro 3 miliony se mohou těšit Nýřany. V rámci stavby terminálu dojde i na 3 stání pro autobusy, 25 parkovacích míst pro automobily, 44 parkovacích míst pro jízdní kola, bezbariérový přestup a vznikne také nový chodník z Benešovy třídy k samotnému nádraží. Předpokládané celkové náklady projektu pro rok 2019 činí 14 170 468 korun, podíl dotace z IROP na financování projektu ve výši 6 236 681 korun představuje téměř polovinu celkových nákladů.

Téměř čtyři milionu poputuje z kraje na stavbu uzlu v Blovicích. Součástí projektu jsou parkovací systémy P+R a K+R s celkovou kapacitou 85 parkovacích míst a parkovací systém B+R s 28 parkovacími místy pro jízdní kola. Zásadní změnou po realizaci projektu přestupního terminálu ´Blovice – autobusové nádraží Sýkorova ulice´ je výrazné usnadnění přestupních procesů mezi veřejnou linkovou, regionální a rychlou regionální železniční osobní dopravou. Terminál v Blovicích vyjde na skoro 32 milionů, dotace dělají skoro 23 a půl milionu.

Autor: Václav Cinádr