Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Kraj chce převzít muzeum knihtisku a vylepšit ho

Kraj chce převzít muzeum knihtisku a vylepšit ho

7. 2. 2024

Nápadem převzít a provozovat v Plzni Muzeum knihtisku se zabývá vedení Plzeňského kraje. V objektu tiskárny na rohu ulic Hankovy a Plovární taková instituce fungovala od května 2015 v režii společnosti NAVA. Nějaký čas ale muzeum otevírá jen příležitostně.

Autor fotografie: Erik Mclean: https://www.pexels.com/

Autor fotografie: Erik Mclean: https://www.pexels.com/

Zástupci hejtmanství nyní zvažují, že by kraj objekt koupil a muzeum znovu uvedl do provozu ve vylepšené formě. „Na projektu by se s krajem podílely Národní technické muzeum a město Plzeň,“ prohlásil hejtman Rudolf Špoták (Piráti). Připomenul, že v Plzni byla roku 1476 byla vyrobena první kniha tištěná kniha na našem území.
Krajský radní pro kulturu Libor Picka (STAN) jedná s ředitelem Národního technického muzea, které by mohlo v budově připravit celorepublikově významnou expozici knihtisku, která by mohla být hotová k 550. výročí vzniku první tištěné knihy v Česku v roce 2026. „O té možnosti intenzivně jednáme na úrovni rady kraje,“ uvedl.
Kraj by podle Picky mohl koupit zmíněnou budovu i s historickými stroji. „Ten objekt je v poměrně slušném stavu a stroje jsou tam stále všechny,“ konstatoval s tím, že nová expozice by byla rozsáhlejší. Při debatě o koupi budovy se podle něho jedná o částce kolem 40 milionů korun.
Nově pojaté muzeum knihtisku by prý byl přínosný projekt. „Já jsem určitě pro a budu se snažit přesvědčit členy rady, aby záměr také podpořili. Myslím, že Plzeň si takové muzeum zaslouží,“ sdělil.
Ještě v tomto roce se chystá předložit krajské radě návrh na nákup budovy. Záměr by pak museli schválit zastupitelé.
Původní muzeum na křižovatce Hankovy a Plovární ulice jeho provozovatelé otevřeli 26. května 2015. Na úpravu budovy a vznik expozice bylo zapotřebí 15 milionů korun a evropská dotace přitom pokryla zhruba 80 procent nákladů. Součástí expozice byl například sázecí stroj Intertype C z roku 1928 nebo rychlolisy pro tištění knih.
K vidění byla také kompletní knihtisková tvorba – od ruční sazby, přes sazbu řádkovou až po monotyp. Z knih vystavovalo muzeum mimo jiné tři makety velmi starých prvotisků.
 

Zdroj: Jaroslav Nedvěd, MF DNES