Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Kostel v Přešticích prošel kompletní rekonstrukcí. O víkendu proběhlo slavnostní otevření.

Kostel v Přešticích prošel kompletní rekonstrukcí. O víkendu proběhlo slavnostní otevření.

12. 12. 2023

Na začátku rekonstrukce v roce 2021 předal biskup Tomáš Holub symbolický klíč od kostela Nanebevzetí Panny Marie jednateli stavební firmy BOLID M Václavu Maršíkovi. Klíč byl pozlacený vrácen plzeňskému biskupovi při bohoslužbě k slavnostnímu otevření přeštického chrámu po rekonstrukci v sobotu 9. prosince.

Biskup Tomáš Holuba a starosta Přeštic Tomáš Chmelík (STAN)
foto: Janoch info.cz

Biskup Tomáš Holuba a starosta Přeštic Tomáš Chmelík (STAN) foto: Janoch info.cz

Po mši svaté, které se účastnil ministr kultury Martin Baxa, hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták nebo starosta Přeštic Tomáš Chmelík (STAN), si mohli návštěvníci opravený kostel prohlédnout a zhlédnout časosběrný dokument o jeho rekonstrukci. Na individuální prohlídky navázala beseda s restaurátory a dalšími lidmi, kteří se na náročné opravě podíleli.

Rekonstrukcí prošel obvodový plášť a povrchy. V interiéru byla obnovena výmalba a rekonstruovaný mobiliář, tedy obrazy a sochy. U hlavní silnice prošlo kompletní obnovou schodiště, které bylo v havarijním stavu. Prohlídkový okruh barokního chrámu se nově rozšiřuje o opravenou kapli sv. Barbory. Proměnou v barokním chrámu prošly třeba mramorové části sedmi oltářů, které jsou ojedinělé svou velikostí, hlavní má výšku 20 metrů. Restaurátoři vytvořili na západní straně novou balustrádu z pískovce, jež nahradila původní betonovou. Ornamenty se vyřezaly přímo v lomu, dohromady váží 36 tun.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl vybudován v letech 1750 až 1775 podle plánů nejvýznamnějšího barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na hlavním oltáři kostela se nachází obraz Panny Marie Bolestné, který byl roku 1711 církví uznán za zázračný. Právě statisícová poutní procesí k tomuto obrazu byla důvodem výstavby nového většího poutního kostela. V roce 2008 byl chrám prohlášen za národní kulturní památku.

Zdroj: https://www.bip.cz/

Fotoalbum