Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Gazdík: Chystané škrty Plzeň určitě nepoloží

Gazdík: Chystané škrty Plzeň určitě nepoloží

20. 9. 2011

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 hájí novelu, která největší město v kraji připraví téměř o miliardu korun

 

Plzeň - Ministerstvo financí chystá novelu zákona o rozpočtovém určení daní (RUD). Po zavedení změn by Plzeň přišla o 900 milionů korun. Podle navrhující TOP 09 dosud v rozdělování těchto prostředků systém nebyl a čtyři největší města (Praha, Brno, Plzeň a Ostrava), v nichž žije dva miliony obyvatel, dostávala více než polovinu prostředků. Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Petra Gazdíka mají obce dostávat peníze podle toho, jaké funkce pro své občany vykonávají. Čím více funkcí, tím více peněz. Také tvrdí, že ačkoli bude dopad novely pro Plzeň ze všech čtyř měst nejhorší, občan změnu nepozná.
 
* Plzeň je centrem regionu a zajišťuje lidem mnohem více služeb než jiné obce.
 
Nikdy jsem nezpochybňoval, že Plzeň vykonává více funkcí než třeba moje obec -Suchá Loz. Tamnení divadlo, filharmonie ani veřejná doprava. Ale nikdo dnes nedokáže říct, proč Plzeň získává na jednoho Plzeňana 1,7násobek toho, co získávají České Budějovice na jednoho Českobudějovičana. Obě města plní funkce samosprávných center svých krajů. Stejně jsou na tom i Olomouc, Hradec Králové, Liberec. Tyto rozdíly nejsou odůvodněné.
 
* Nějak ale musely vzniknout, zřejmě pro tento rozdíl musel být důvod.
 
Vznikly historicky tak, že při rušení okresních úřadů v roce 2003 přešly rozpočty okresů Plzeň-město, Ostravaměsto, Brno-město plně na magistráty těchto měst. Odté doby nikdo nenašel politickou odvahu k tomu, aby řekl, že tato čtyři města jsou momentálně mimo systém. Naší snahou je dostat je do tohoto systému. Je pravda, že by to pro Plzeň znamenalo obrovskou ztrátu. Myji nechceme obrat o 900 milionů z roku na rok. Je tam plánováno přechodné období a kompenzace.
 
* Jak dlouho? Mluvilo se o čtyřech, posléze o šesti letech...
 
V návrhu ministerstva financí jsou čtyři roky, ale domnívámse, že je možno dojednat i šestileté přechodné období.
 
* Takže těch šest let zatím jistých není?
 
Ne. Otom všem se bude v nejbližších dnech diskutovat ve vládě i ve Sněmovně. ODS měla o víkendu konferenci mimojiné i k rozpočtovému určení daní, kde předkládala vlastní návrh.
 
* Objevují se informace, že se novela bude ještě měnit. Starostové menších obcí chystají na zítřek v Praze demonstraci na podporu novely. Bojí se, že se bude znovu měnit - ve prospěch Plzně, Prahy, Brna a Ostravy. Jsou obavy oprávněné?
 
Ano, ODS se totiž k návrhu postavila jednoznačně zamítavě. Byť je návrh přesně podle koaliční dohody, z ODS zaznívají nelibé hlasy právě proto, že ve všech čtyřech velkých městech vládnou občanští demokraté ve velkých koalicích s ČSSD - stejně jako v Plzni. Takže předpokládám, že nelibost půjde i od sociálních demokratů.
 
* Říkáte, že menší obce si polepší. Ale co občané velkých měst?
 
Nemyslím, si, že například běžní Pražané pocítí, že se Praze ubere 2,2 miliardy korun. Pocítí to maximálně politická reprezentace, která se bude muset vyvarovat ’open cardů’, tunelů Blanka a jiných tunelů.
 
* A co v Plzni?
 
Plzeň je specifická v tom, že z hlediska celkového objemu peněz to na ni dopadne nejvíce. Proto je důležité, aby došlo ke kompromisu, jak bude vypadat přechodné období a jak na změnu bude Plzeň reagovat ve svých rozvojových plánech. Domnívám se, že pokud Plzeň využije všech protikorupčních mechanismů, běžný Plzeňan změnu nepocítí.
 
* Říkal jste, že pro Plzeň bude dopad nejhorší...
 
Ano, ale Plzeň měla po celé roky mnohonásobně vyšší investiční potenciál než jiná města. Zkusme se na to podívat například očima Olomouce, Českých Budějovic a podobně, které se dokázaly rozvíjet i s prostředky mnohonásobně nižšími. Neslyšel jsem, že by se tamní samosprávy hroutily a nezvládly to - systém se musí sjednotit.
 
* Spíš mě zajímalo, zda by díky největšímu dopadu měla mít Plzeň období kompenzací šest let.
 
Předpokládám, že u Plzně je naděje opravdu největší. Praha tuto šanci z hlediska celkového rozpočtu a různých kauz a neefektivity magistrátu zdaleka tak velkou nemá.
 
* Jak to bude s kompenzacemi?
 
Částka se bude postupně snižovat a v konečné fázi bude o těch avizovaných 900 milionů nižší.
 
* Pokud novela projde, dostanou menší obce více peněz?
 
V současné době jsou nejvíce podfinancované obce mezi tisíci a desetitisíci obyvatel, což je i značná část Plzeňského kraje. U mnoha z nich je ohroženo vůbec vykonávání samosprávních funkcí. Pokud bychom neschválili změnu RUD, rozvoj mnohých obcí a měst se zastaví. Náš současný systém je neodůvodněný. Myjen chceme, aby ta čtyři města přestala dostávat to, co roky oproti jiným obcím dostávala neoprávněně. Vydělá na tom 6240 obcí České republiky, vyjma Prahy, Ostravy, Plzně a Brna. Pořád se mluví o tom, že se čtyřem městům chce něco vzít, ale ne už o tom, že se mezi obce rozdělí o více než 13,5 miliardy korun víc než dosud.
 
* Kde je chcete vzít?
 
7,5 miliardy například tím, že se ruší většina národních dotačních titulů, kterých má ČR zhruba 480. V nich byly podle mého názoru peníze rozdělovány velmi netransparentně. Tyto prostředky budou přesunuty přímo do rozpočtů obcí a měst a bude se o nich rozhodovat přímo v tom místě.
 
* Co to znamená prakticky?
 
Volby do místních zastupitelstev pak nebudou o tom, jestli volím Petra proto, že je ve své politické straně šikovnější a je schopný sehnat na ministerstvu dotaci. Budou o tom, že jedna parta řekne, že chce opravit vodovod, a druhá že chce opravit kulturní dům. A občané si sami vyberou, co vlastně chtějí. 

Autor: Plzeňský deník