Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Frekventovaná silnice z Janovic do Nýrska je opravená. Práce stály osmdesát milionů

Frekventovaná silnice z Janovic do Nýrska je opravená. Práce stály osmdesát milionů

30. 11. 2021

Plzeňský kraj otevřel opravenou silnici druhé třídy z Janovic nad Úhlavou do Nýrska, po které denně projede až tisíc aut. Skoro sedmikilometrový úsek kraj opravil za 80 milionů korun, uvedl náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). Stavbu v podhůří Šumavy, která se připravovala několik let, podpoří více než 80 procenty evropský program IROP. Hejtmanství podle Čížka v minulých letech opravovalo silnice na Šumavě, aby podpořilo obce i turistiku, a teď přicházejí na řadu přivaděče k hlavním tahům.

krajský náměstek dopravy Pavel Čížek a vedoucí odboru dopravy Dušan Pakandl

krajský náměstek dopravy Pavel Čížek a vedoucí odboru dopravy Dušan Pakandl

Provoz na silnici z Klatov do Nýrska podle starosty Janovic Michala Linharta (Janovicko –⁠ SNK) v posledních letech výrazně narostl. „Silnice byla v žalostném stavu, byly tam vyježděné koleje, výmoly, špatné krajnice, pro řidiče to byla strašně nepříjemná cesta,“ řekl.

Před dvěma a půl lety opravil kraj první osmikilometrový úsek z Klatov do Janovic. Pro městečko se zhruba 2200 obyvateli je komunikace zásadní, jak ve směru na Klatovy, tak na Nýrsko. „Na okraji města hlavně vznikla důležitá nová okružní křižovatka u rozvojové zóny (bývalých kasáren), kde je velký provoz, hlavně díky továrnám,“ uvedl Linhart.

Kruhový objezd, který křižuje další velmi frekventovanou silnici druhé třídy na Strážov, zpomalí auta, která do Janovic přijíždějí po opravené silnici, a zvýší tak bezpečnost. Dále u továrny Novares vznikl odbočovací pruh ve směru od Janovic doleva do průmyslové zóny a také výjezd z areálu bude bezpečnější. 

Velký důraz na bezpečnost

Právě u této továrny často docházelo k nehodám. „Když se vyjíždělo ze zóny a zasvítilo slunce od západu a už bylo nízko, tak jste neviděli, kdo tam jede, a vzhledem k tomu, že je silnice z kopce, tak tam to auto bylo hned,“ řekl starosta pětitisícového Nýrska Miloslav Rubáš (Volba pro Nýrsko). Silnice byla podle něj několikrát opravovaná, ale pouze nástřiky a na to nasypaným štěrkem.

„Samozřejmě nám to zlepšení dopravy přinese. Otázkou je, když řidiči uvidí takhle širokou pěknou silnici, tak aby je to nesvádělo a nebyly tam častější dopravní nehody, protože toho křížení s místními komunikacemi je tam poměrně dost,“ řekl Rubáš.

Podle starosty Nýrska by bylo dobré snížit v místě křížení, podobně jako je to v Německu, rychlost na 70 kilometrů za hodinu. „To by docela pomohlo, protože ten nárůst dopravy je obrovský. Výrobní firmy se postupně vrátily do běžného provozu a jezdí tam hodně nákladních vozů,“ uvedl.

Při rekonstrukci stavebníci kompletně vyměnili asfaltové vrstvy, součástí byla i oprava mostů přes Petrovický potok a hlavní železniční trať na Šumavu. Práce omezily provoz na silnici, místy se jezdilo v jednom pruhu.

Autor: Václav Cinádr  |  Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz