Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Dluhová past dokáže člověka zničit. Milostivé léto je nadějnou pomocí

Dluhová past dokáže člověka zničit. Milostivé léto je nadějnou pomocí

13. 1. 2022

Milostivé léto, schválené letos v červenci, umožní desítkám tisíc lidí vymanit se z dluhové pasti. V běhu je od 28. října a potrvá do 28. ledna. Plzeňský kraj podporuje využití institutu Milostivého léta. O tom, jakou podporu kraj poskytuje a s kým spolupracuje, vysvětluje náměstek hejtmanky Josef Bernard.

Dluhová past dokáže člověka zničit. Milostivé léto je nadějnou pomocí

Dluhová past dokáže člověka zničit. Milostivé léto je nadějnou pomocí

Plzeňský kraj Milostivé léto výrazně podporuje, proč jste se tak rozhodli?
Institut Milostivého léta já sám považuji za skvělou příležitost, jak pomoci všem, kteří spadli do dluhů. A je v podstatě jedno, zda jde „pouze“ o zapomenutou pokutu, poplatek za odpad nebo koncesionářský poplatek veřejnoprávní televizi. Prostě se člověku může stát, že takový dluh zapadne, a je to cesta do velkých problémů. Problémů, které mohou zničit i celou rodinu. Proto se snažíme propagovat využití Milostivého léta všemi kanály, které jako kraj můžeme využít.

Jakou cestou podpory jste se jako Plzeňský kraj vydali?
Především jsme se spojili se společností Člověk v tísni, která se dlouhodobě mimo jiné zabývá právě dluhovým poradenství. Jsou to odborníci na svém místě. Znají práci s lidmi v terénu a zároveň se velmi dobře orientují v legislativě. A právě pro poradenství lidem, kteří chtějí využít Milostivé léto, zřídili informační linku. Na té jsou odborníci na dluhové poradenství a přesně nasměrují člověka tam, kam potřebuje. Pomohou mu zorientovat se v postupu a případně poradí, kde a jak svůj dluh zjistit. A protože toto přímé poradenství považujeme za zásadní na cestě oddlužení, podpořili jsme jako kraj činnost této linky částkou 160 000 Kč. Vytvořili jsme jednotnou grafickou podobu s potřebnými kontakty a také souhrnem informací pro ty, kterých se to týká. A co je pro mne velmi důležité, spojili jsme se starosty obcí v našem kraji. Kdo jiný, než sám starosta a jeho úřad zná problematiku zadluženosti ve své obci. Oni přesně ví, koho se problém zadlužení týká a kdo může cestou využití Milostivého léta jít. Zároveň pro nás je to zpětná vazba, jaká je situace v kraji. A jsme připraveni starostům i ostatním, kterých se oddlužení týká, pomoci. Věřím, že cesta, kterou jsme zvolili společně s Člověkem v tísni, je tou nejvhodnější a pomůže lidem se vrátit do života bez dluhů.


Co je podle vás nejdůležitější, aby mělo Milostivé léto dosah mezi lidmi?
Za zásadní považuji to, aby se lidé, kterých se zadlužení týká, o této možnosti vůbec dozvěděli. To je úkol pro nás, pro kraj a ostatní státní instituce. A pak je důležité, aby se rozhodli, že to zkusí využít, že si chtějí vzít zpět svůj život, život bez zbytečných dluhů. Potom už stačí hledat na internetu nebo zavolat na help linku Člověka v tísni, kde jsou ti správní lidé, aby každému pomohli. Pak samozřejmě je nutné dodržet správný postup a hlavně zaplatit ten původní dluh tzv. jistinu a poplatek exekutorovi. Rád bych všem doporučil, ať institut Milostivého léta využijí. Je to jedna z cest, jak se zbavit zátěže, kterou rostoucí dluhy opravdu jsou.


Kde pomůže Člověk v tísni: Help linka: +420 770 600 800
Plzeň - Mikulášské nám. 17, úterý 9-12, 13-18 hod.
Nýřany - Benešova tř. 77, středa 13 – 15 hod.
Kralovice – Masarykovo náměstí 1, pondělí 14- 16 hod.
Stříbro - Mánesova 1522, středa 12-15 hod.
Tachov - Rokycanská 4, úterý 10-15 hod.
Rokycany - ul. Bojovníků za svobodu 68, středa 11:30-16 hod.
Klatovy - Vídeňská 9, pondělí 12-15 hod.
Domažlice - nám. Míru 40, čtvrtek 12-15 hod.
Horšovský Týn - Nádražní 73, pondělí 12-15 hod.
 

Příklady nejčastějších situací, kdy vznikají veřejnoprávní pohledávky: Obec - nájmy, platby za svoz odpadu. Česká televize, Český rozhlas - koncesionářské poplatky. Zdravotní pojišťovna - neuhrazené pojištění. Dopravní podniky - pokuty za jízdu načerno. ČEZ - účty za elektřinu, plyn atd.

Autor: Václav Cinádr