Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Cyklostezka směr Chrást bude už na jaře

Cyklostezka směr Chrást bude už na jaře

18. 10. 2023

Bývalá železniční trať z Plzně do Chrástu se promění v cyklistickou magistrálu. Práce na projektu začnou brzy na jaře a mají být dokončeny do počátku příští turistické sezony. Celkové náklady na projekt činí 29 milionů korun, z čehož 80% je pokryto evropskou dotací.

Nová cyklostezka směr Bolevecký rybník. 
foto: Aleš Tolar (STAN)

Nová cyklostezka směr Bolevecký rybník. foto: Aleš Tolar (STAN)

Frčely tady expresy mezi Prahou a Plzní, teď bude patřit kolařům. Bývalá železniční trať z Plzně do Chrástu, kterou před pěti lety nahradil ejpovický tunel, se promění v cyklistickou magistrálu. Dlouho slibovaný projekt konečně může začít.
„Máme již vysoutěženého dodavatele a získali jsme evropskou dotaci,“ řekl Právu Pavel Čížek (STAN), náměstek plzeňského hejtmana. „Práce začnou brzy na jaře, věřím, že bude hotovo do počátku příští hlavní turistické sezony, do konce května,“ konstatoval.
Z někdejší dvoukolejné dráhy nechala Správa železnic odstranit koleje i pražce, snaha hejtmanství, aby jedna kolej zůstala pro provoz turistických drezín, nakonec nevyšla. Na ponechaném štěrkovém loži vznikne mezi Bukovcem na okraji Plzně a Chrástem tři a půl metru široká a zhruba pět kilometrů dlouhá asfaltová cesta. „Bude stát devětadvacet milionů, přičemž osmdesát procent nákladů pokryje unijní dotace,“ uvedl Čížek.
Další necelé tři kilometry mezi Bukovcem a čtvrtí Doubravka přidá město Plzeň. „Bude to nejzásadnější cyklistická stavba příštího roku,“ sdělil náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). „V návrhu rozpočtu na ni máme patnáct milionů. Na rozdíl od krajského úseku bude náš vedený ve dvou stopách – jedna bude pro cyklisty, druhá pro pěší,“ upřesnil. Radnice zároveň zajistí propojení na stávající cyklostezky v okolí.
Přímo v Plzni je před dokončením skoro kilometrový úsek důležité cyklostezky mezi Luční ulicí a ulicí Na Roudné, který scelí trasu ze Štruncových sadů v centru města na sídliště Bolevec, případně do rekreační oblasti Boleveckých rybníků.
Místo někdejší polňačky tady teď vede asfaltový pás za tři miliony korun.
„Vykácené dřeviny ještě nahradí nová výsadba a především chybí dodělat krátký úsek u pivovarských studní,“ řekl Jan Hakl z městské Správy veřejného statku. „Tam se řeší dotčený státní pozemek, ale snad bude hotovo letos na podzim,“ dodal.
Úleva u zoo
Nedávno se cyklisté dočkali nové spojky mezi zoologickou zahradou a lávkou přes Mži – čtvrt kilometr u dlouhá asfaltová komunikace obchází nebezpečný úzký úsek tamní silničky mezi zoo a křižovatkou s Radčickou ulicí. Pořádný povrch nyní dostává také cyklostezka mezi Koterovem a Božkovem na okraji Plzně.
„Došlo i na celoplošné opravy stávajících stezek, například podél chebské ulice nebo mezi Plazou a Rooseveltovým mostem,“ připomněl Hakl.
Věřím, že bude hotovo do počátku příští hlavní turistické sezony.
 

Zdroj: Ivan Blažek, Právo