Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Chudé obce a města již nadále nehodlají sponzorovat bohaté metropole

Chudé obce a města již nadále nehodlají sponzorovat bohaté metropole

8. 7. 2012

Ve středu 30.11.2011 proběhlo v Plzni setkání představitelů měst a obcí se zákonodárci zvolenými za Plzeňský kraj. Hlavním tématem byla diskuse nad dosavadním průběhem projednávání změny zákona o financování obcí. Ze 4 senátorů zvolených v Plzeňském kraji byl přítomen jen senátor Jiří Bis (ČSSD) a z 11-ti poslanců přišli čtyři – Mgr. Ivana Levá (KSČM), MUDr. Michal Janek (TOP 09), Jan Látka (ČSSD) a Ing. Karel Šidlo (KSČM). Jak při představení návrhů změn zákona uvedl předseda SMS ČR Josef Bartoněk, čtyři největší města (Praha, Brno, Plzeň a Ostrava) dnes dostávají na jednoho obyvatele nepoměrně víc prostředků než jiná města. Například Plzeň získává 19 tisíc na jednoho obyvatele, zatímco Liberec dostává pouhých 10 tisíc, přestože obě města plní stejné funkce a mají naprosto shodné povinnosti. „Není nadále možné, aby tato 4 města žila na úkor ostatních měst a obcí“ říká Bartoněk.

 

Na stole leží dva návrhy. Ministerstvo financí řeší diskriminaci menších obcí a měst mj. přesunem části příjmů od velkých měst k menším, návrh ODS naopak brání velká města. Přítomní starostové dali jednoznačně najevo, že stojí za návrhem ministerstva financí a žádají jeho schválení. V diskuzi starostové na konkrétních příkladech ostře kritizovali rozmařilé plýtvání velkých měst včetně samotné Plzně a současně naproti tomu poukazovali na kritickou a stále se zhoršující finanční situaci ve vlastních městech a obcích. 
 
Všichni přítomní zákonodárci by uvítali více peněz pro menší obce a města, ale na stranu starostů a za oprávněnost jejich požadavků se podstavili jednoznačně pouze poslankyně Mgr. Ivana Levá (KSČM) a poslanec MUDr. Michal Janek (TOP 09). 
 
Starostové vyjádřili odhodlání ve svém boji za spravedlivější financování obcí pokračovat a vyzývají zákonodárce, aby prosazovali oprávněné zájmy všech svých voličů, nejen těch privilegovaných. 
 
 
 
Setkání pořádalo Sdružení místních samospráv ČR.

Autor: Tisková zpráva