Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Aktuality Starostové mají v kraji podporu i sílu, jsou příležitostí pro kandidátky

Starostové mají v kraji podporu i sílu, jsou příležitostí pro kandidátky

28. 2. 2014

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se v Plzeňském kraji stává „dobrou značkou“, významnou politickou silou a hlavně symbolem kvalitních lidí ve vedení obcí. Své zastoupení má v krajském zastupitelstvu i v desítkách starostů – příznivců i členů, a to doslova po celém kraji. STAN se tak jako rozumná a již osvědčená platforma stává vhodnou příležitostí pro sdružení nezávislých kandidátů v blížících se komunálních volbách.
Do Zastupitelstva Plzeňského kraje byli zvoleni dva zástupci našeho hnutí a jeden zástupce TOP 09. Tento zastupitel odstoupil z důvodu neslučitelnosti funkcí a nahradil jej další zástupce STAN. Námi navržená nekomunistická kolice TOP 09 a Starostové, ODS a ČSSD byla odmítnuta a Plzeňskému kraji tedy vládne koalice ČSSD a KSČM. 
 
S touto koalicí se neshodujeme především v rozpočtových prioritách, proto jsme nehlasovali ani pro hejtmana Chovance ani pro hejtmana Šlajse. Rovněž jsme nepodpořili rozpočty pro roky 2013 a 2014. Na druhé straně přinášíme mnohé alternativní návrhy a náměty. Podařilo se nám prosadit do rozpočtu dílčí zlepšení situace malých obcí, místních akčních skupin i organizací, poskytujících sociální služby. Podpořili jsme záměr investičního úvěru na předfinancování staveb komunikací 2. a 3. tříd, dotovaných ze 100 % z programu ROP Jihozápad. 
 
Podrobně se zabýváme konkrétními záležitostmi a jediným měřítkem pro naše hlasování je to, zda daný návrh prospěje kraji či nikoliv. Tímto konstruktivním opozičním přístupem snad také přispíváme ke kultivaci dialogu o rozvoji kraje.
 
„Budeme doufat, že se nám podaří i v příštích volbách pod hlavičkou STAN zaujmout představitele obcí a že se počet zástupců hnutí ve vedení obcí ještě zvýší. Mohou využít nabídky STAN, aby skládali nezávislé kandidátky pod hlavičkou hnutí,“ vyzval ke spolupráci tajemník krajského výboru STAN Plzeňského a Ústeckého kraje Radek Lekner. 
 
Hnutí Starostové a nezávislí se již stalo širokou a pevnou základnou pro lidi, kteří dobře znají místní realitu, bezprostředně poznávají problémy obcí i jejich obyvatel a umí je řešit. Často jde zároveň o obce, které se i v nejednoduchých podmínkách dokázaly v posledních letech úspěšně rozvíjet.
 
Ing. Pavel Čížek
starosta Spáleného Poříčí
zastupitel Plzeňského kraje
předseda KV STAN Plzeňského kraje
 
Radek Lekner
tajemník KV STAN Plzeňského a Ústeckého kraje
mobil: 777 577 517
email: radek.lekner@stanez.cz