Hlavní stránka Regiony Plzeňský kraj Aktuality Plzeňský kraj vyhlásil dotace na podporu malých zemědělců, opět přidal peníze

Plzeňský kraj vyhlásil dotace na podporu malých zemědělců, opět přidal peníze

22. 12. 2022

Celkem šest milionů korun mohou v příštím roce získat menší farmáři v Plzeňském kraji. Peníze z dotačního titulu na podporu zemědělské činnosti v regionu, vyhlášeného krajem, mohou farmáři využít na investice do nemovitostí pro prvovýrobu a na technologie. Objem dotací pro zemědělce na rok 2023 je o 50 procent větší než letos a o čtyři miliony větší než v první dotačních letech 2019 až 2021. ČTK to řekl náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN).

Plzeňský kraj vyhlásil dotace na podporu malých zemědělců, opět přidal peníze

Plzeňský kraj vyhlásil dotace na podporu malých zemědělců, opět přidal peníze


Dotační titul je určen na nákup, výstavbu a rekonstrukci nemovitostí pro prvovýrobu a na koupi a instalaci technologie, sloužící pro zhodnocení vlastní produkce určené k přímému prodeji. "Investice musí cílit na zlepšení výkonnosti farmy, zlepšení podmínek zvířat a prostředí, na obnovení potenciálu produkce tam, kde došlo k poškození přírodními pohromami, škůdci a chorobami zvířat," řekl Bernard.


Farmáři mohou získat peníze i na nákup pozemku, ale jen do výše deseti procent nákladů dotace. Z technologií kraj podporuje třeba nákup zařízení "bouráren" masa, skladovací technologie, napáječky pro zvířata, klimatizace, tepelná čerpadla, vzduchotechniku a další. Dotaci naopak nelze využít na mzdy, dopravu, projekty či stavební a technický dozor. Žádosti o podporu mohou farmáři podávat od 20. března do 10. dubna 2023.


Podle hejtmana Rudolfa Špotáka (Piráti) je podpora malých i velkých zemědělců i souvisejícího zemědělského školství pro kraj velmi důležitá. "Jsme si vědomi toho, že také ve školství jsou nedostatky. Proto ve spolupráci s farmáři umožňujeme studentům zemědělských oborů praxi. Někteří si pak farmu oblíbí, práce je zaujme a po skončení studia tam pracují," řekl.


S krajskými školami už spolupracuje sedm let například ZOD Mrákov z Domažlicka. "Umožňujeme studentům praxi u nás, dokonce u nás na praxi mohou dostat stipendium. Daří se nám některé po skončení školy zaměstnat. Je to velmi náročné, ale jsme rádi, že spolupráce se školami funguje a v oboru nám pak mladí lidé zůstávají," řekl předseda zemědělského družstva Jiří Schamberger.


Plzeňský kraj zavedl dotační titul pro menší zemědělské podniky v roce 2019. "V letech 2019 až 2021 byly každoročně alokovány dva miliony korun. Podpořeno bylo celkem 41 žadatelů. Letos byly v rozpočtu vyčleněny už čtyři miliony korun," řekla mluvčí kraje Eva Mertlová.
 

Autor: Václav Cinádr