Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Zkracujeme dojezdové časy záchranné služby

Zkracujeme dojezdové časy záchranné služby

21. 2. 2020

Přelom roku byl ve znamení otvírání nových výjezdových stanic Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje. Došlo tak k výraznému  zlepšení pokrytí území kraje. Koncem roku 2019 byla otevřena stanice  ve  Starých Čívicích u Pardubic a na počátku roku 2020 následovalo stanoviště na Seči. Nyní v  únoru 2020 jsem se účastnila slavnostního otevření stanice  v Chrudimi. Jako členka hnutí STAN jsem ráda, že se daří naplňovat naše cíle.  Celý kraj má být protkán službami pro lidi, kde všechny oblasti budou pokryty rovnoměrně. V Radě Pardubického kraje  jsem podpořila i další obdobné projekty, které budou postupně realizovány.

Zkracujeme  dojezdové časy záchranné služby

Zkracujeme dojezdové časy záchranné služby

Výjezdová stanice v ulici Dr. Milady Horákové v Chrudimi je větší než jiné aktuálně budované, protože obsluhuje okolí okresního města.  Je dvoupodlažní. Má celkem pět garážových stání, zázemí pro řidiče, záchranáře a lékaře. Zaměstnanci tedy využijí pokoje, společenskou místnost a sanitární prostory. Neodmyslitelnou součástí jsou i sklady pro zdravotnické prostředky.

Pardubický kraj obdržel na tento projekt prostředky z evropských fondů.  Celkově investice vyšla na 34 milionů korun. Z EU jsme získali dotaci 26,87 milionu Kč, dotace z národních zdrojů byla 1,58 milionů a na kraj zbylo spolufinancování ve výši 3,16 mil. Kč. Tento projekt je jednoznačným příkladem toho, když evropské prostředky pomáhají a jsem ráda, že nyní v moderních podmínkách mohou pracovat také naši záchranáři. Budova je nejen moderní svým vzhledem, ale především tvoří funkční celek pro kvalitní práci všech posádek.

Dosud záchranáři sídlili v bývalé vrátnici u vjezdu do areálu Chrudimské nemocnice. Od zaměstnanců  záchranky jsem se dozvěděla, že fungování ve starých prostorách bylo prostorově omezené, že úklid a údržbu vozového parku museli provádět za každého počasí venku. Vozidla i v zimě parkovala pod širým nebem. Jsem ráda, že se podmínky zlepší. Pracovníci záchranné služby na všech pozicích jsou dle mého názoru vystaveni extrémnímu psychickému i tělesnému vypětí. Proto je logické, že je třeba, aby  pracovali v příjemném prostředí a mezi výjezdy měli možnost si i odpočinout a nabrat síly k další akci.

Zbudování chrudimské záchranky předcházela řada nesouhlasů a stížností na špatný výběr místa, na obtěžování lidí v přilehlém sídlišti světlem a hlukem apod. Doufejme, že vše bude přijato, okolí si zvykne a obyvatelé blízkých domů možná ocení někdy v budoucnu, že měli záchranáře nablízku.

 

  Mgr. Hana Štěpánová (STAN), radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace

Autor: Luboš Netolický

Fotoalbum