Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Ve škole jako exponát

Ve škole jako exponát

3. 3. 2019

Na poslední únorový den jsem byla domluvena v základní škole NA ROVINĚ v Chrudimi, že tam přijedu na besedu a ukázat se žákům jako „živý politik“. Oslovila mne maminka jednoho z žáků.

Ve škole jako exponát

Ve škole jako exponát

Jedná se o soukromou školu s alternativním vyučováním. Pro žáky, kteří budou vycházet ze školy mají letos zpracovaný celoroční projekt Člověk a jeho svět. V rámci projektu si žáci mohli napsat profese a povolání lidí, které by chtěli na vlastní oči vidět ve škole a s nimi si popovídat v průběhu 1,5 hodinového bloku.

Celé setkání proběhlo v příjemném duchu, seděli jsme v kruhu na koberci a povídali si. Nejprve já jsem se představila a vysvětlila jsem žákům, jak jsem se vlastně k politice dostala. V průběhu mého vyprávění se dověděli, kdo je starosta, co je obec a zastupitelstvo, jak funguje kraj, kdo tvoří radu a zastupitelstvo kraje, co jsou volby,  jaké je hnutí STAN a co chce, jak je to se starosty na Slovensku a další a další témata z komunální a krajské úrovně. Pak už se děti ptaly a otázky nás přivedly k zajímavým úvahám a závěrům. V debatě jsme končili tím, jak těžký a chudý život na materiální věci mají děti na Ukrajině.

Ve třídě byla příjemná, milá a tvůrčí atmosféra, „puberťáci“ se chovali slušně i o přestávce. Je mi jasné, že vše je o lidech, jak děti vedou.

Autor: Mgr. Hana Štěpánová, radní pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace (STAN)