Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Vakcín bude v dubnu méně, kapacita stávajících očkovacích center dostačuje

Vakcín bude v dubnu méně, kapacita stávajících očkovacích center dostačuje

25. 3. 2021

Vakcín bude v dubnu méně, kapacita stávajících očkovacích center dostačuje

Vakcín bude v dubnu méně, kapacita stávajících očkovacích center dostačuje

Vedení Pardubického kraje, také náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN), dnes videokonferenčně jednalo se starosty obcí s rozšířenou působností o naplňování očkovací strategie kraje. K dnešnímu dni bylo v regionu podáno 61,3 tisíc dávek v deseti očkovacích místech. V průběhu měsíce dubna by v návaznosti na snížené dodávky do České republiky mělo do kraje dorazit 77 tisíc dávek místo avizovaných 130 tisíc, což bude mít vliv na otevírání dalších očkovacích míst v regionu.

Snížení avizovaného počtu dodávek do České republiky na duben pro kraj znamená 77 tisíc dávek vakcíny místo avizovaných 130 tisíc. V tomto týdnu bylo obdrženo 7 020 dávek vakcíny Pfizer. Dále se očekává 4200 dávek od Moderny a 500 dávek vakcíny Astra Zeneca. V tuto chvíli se v kraji očkuje přibližně 2 200 osob denně, což však není způsobeno kapacitou očkovacích center, ale množstvím dávek. V relativně krátké době je kraj schopen navýšit kapacitu rozšířením pracovní doby a navýšením počtu týmů.

Snížené dodávky do České republiky mají vliv na další postup očkovací strategie a vytváření nových očkovacích míst. "Dohodli jsme se, že v pondělí 29. 3. od 13 hodin otevřeme plánovaná tři krajská očkovací místa, a to ve Vysokomýtské nemocnici, v Odborném léčebném ústavu Albertinum Žamberk a v Nemocnici následné péče v Moravské Třebové. Další však vzhledem k nižším dodávkám vakcín zatím otevírat nebudeme," uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.

Očkování u praktických lékařů

Vedení kraje seznámilo starosty také s procesem očkování u praktických lékařů. Kraj stát požádal o jasné stanovisko, zda je možné praktickým lékařům dodávat i jiné vakcíny než Astra Zeneca. Do ordinací tak stále půjdou vakcíny Astra Zeneca. Vakcíny od Moderny budou nadále distribuoovány jak pro očkování v sociálních službách, tak pro očkovací místa vytvořená v příspěvkových organizacích. 

Očkování věkových prioritních skupin

Pardubický kraj má nyní proočkováno téměř 19 tisíc osob ve věku nad 80 let, což představuje 70 procent. Další se do systému hlásí průběžně. U praktických lékařů je přes 4,5 tisíce registrovaných ve věku nad 80 let.

Očkování pedagogů

Očkování pedagogických i nepedagogických pracovníků bylo spuštěno na konci února. "Ke čtvrtečnímu ránu bylo v našem kraji očkováno téměř pět tisíc pedagogických a nepedagogických pracovníků. V registračním systému se jich přihlásilo celkem 8 900. Mimo centrální systém jsme umožnili očkování přibližně 450 pracovníkům, kteří pečují o děti zdravotníků či pracovníků IZS," řekla náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková.

Očkování kritické infrastruktury

Vedle prioritních věkových skupin a pedagogů postupně pokračuje očkování kritické infrastruktury státu. Jedná se o pohřební služby, pracovníci vodovodů a kanalizací, jednotky požární ochrany typu JPO II, městské a obecní policie. Jsou to lidé, kteří mají velké množství kontaktů s lidmi, ale i s biologickým materiálem, který může být infekční. Jde o zajištění fungování veřejných služeb.

Krajská strategie dozná změn

V příštím týdnu bude pracovní skupina pro očkování aktualizovat Strategii očkování Pardubického kraje, ve které se původně avizované termíny otevírání dalších očkovacích míst posunou do dalších měsíců. "Nezbývá nám nic jiného, než se obrnit trpělivostí a pracovat s tím, co máme k dispozici. Všechny spoluobčany, očkující týmy i praktické lékaře prosím o trpělivost," uzavřela Michela Matoušková.

Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, STAN

Zdroj: Pardubický kraj

Autor: Jana Rosenbergerová