Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj V Řečanech nad Labem se slavilo

V Řečanech nad Labem se slavilo

21. 9. 2018

V obci Řečany nad Labem, kde je starostkou členka STAN Michaela Matoušková, se během září slavilo hned několikrát. První oslavou bylo vítězství zvláštní ceny v soutěži „ARCHITEKT OBCI 2018“, kde obdržela spolu s architektem Ondřejem Doulem cenu veřejnosti za spolupráci architekta s obcí na projektu Komunitního domu pro seniory.

V Řečanech nad Labem se slavilo

V Řečanech nad Labem se slavilo

V sobotu 15.9. pak ve své obci uspořádala Oslavy 100 let založení republiky. Vše začalo průvodem obcí, kde se lidé ustrojili do oblečení, které se nosilo za 1. republiky. Na oslavách samozřejmě nechyběl ani T. G. Masaryk, který promluvil k lidu a připomněl, jak důležité je mít svobodu, možnost demokratického rozhodování a požádal občany, aby dbali slušnosti a vždy bojovali za pravdu. Připomněl roky zakládání Československa jako roky vlastenectví a budování. Po té promluvila starostka obce a zmínila, jaké že to byli idee, se kterými Masaryk zakládal náš stát. Přiblížila historii od založení státu až po současnost. Oslavy se nekonali v tuto dobu náhodou. Prezident T. G. Masaryk totiž vydechl naposledy právě 14.9.1937, tedy přesně před 81 lety. Obec proto vzdala našemu prezidentu osvoboditeli hold a zazpívala jeho oblíbenou píseň „Ach synku, synku…“ Po té se již plně rozeběhl kulturní program, který trval až do večerních hodin a byl ukončen letním kinem.

              Hned v úterý po oslavách si paní starostka s panem místostarostou zajeli do Prahy do Valdštejnského paláce pro první místo za KOMUNÁLNÍ PROJEKT ROKU 2018 v kategorii SOCIÁLNÍ PROJEKT ROKU. Porota vyzdvihla spolupráci, tedy komunitní žití v obci, kdy v nově postaveném Komunitním domě pro seniory paní starostka zřídila Univerzitu třetího věku, pořádá zde semináře pro pečující o nemocné příbuzné a propojila zde obyvatele komunitního domu s mateřskou školkou. Jak říká paní starostka, je potřeba, aby děti znaly problémy stáří, braly si od našich seniorů dobré rady, zkušenosti a uměli spolu komunikovat. Paní starostka obdržela krásnou cenu – skleněné srdce na dlani a k tomu šek pro svou obec ve výši 20 000 Kč.

              V mnoha našich obcích letos probíhají oslavy 100 let založení republiky a tak to má být. Stále je nutné připomínat si naši národní hrdost, češství a zodpovědnost sami za sebe a náš společný stát.

 

 

Autor: Miroslav Tkáč  |  Zdroj: Miroslav Tkáč kandidát do komunálních voleb za STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ v Řečanech nad Labem