Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj V Cholticích mají nové zázemí pro sportovce a rádi by opravili tamní zámek - starosta Tomáš Bolek

V Cholticích mají nové zázemí pro sportovce a rádi by opravili tamní zámek - starosta Tomáš Bolek

27. 4. 2023

V Cholticích mají nové zázemí pro sportovce a rádi by opravili tamní zámek - starosta Tomáš Bolek

V Cholticích mají nové zázemí pro sportovce a rádi by opravili tamní zámek - starosta Tomáš Bolek

Zástupci městyse se zúčastnili prohlídky nově zrekonstruovaného sportovního zázemí u fotbalového stadionu, na které přispěl Pardubický kraj. Během společného setkání došlo i na návštěvu barokního zámku. Ten by v Cholticích chtěli v příštích letech opravit za pomoci dotací a památce vdechnout nový život.

Kolaudace hlavní budovy již zdárně proběhla. Při stavebních úpravách došlo ke komplexnímu vyřešení prostoru kolem fotbalového hřiště a žádné další velké investice nejsou v tuto chvíli v plánu. "Rekonstrukcí se výrazně zvýší využitelnost areálu. TJ Slavoj Choltice úzce spolupracuje s městysem a základní i mateřskou školou, kde máme zapojeno celkem 94 dětí. Reprezentujeme městys jak v rámci okresu, tak i Pardubického kraje. Ovšem naše ambice nejsou pouze o celkovém umístění v soutěžích, nýbrž hlavně kvalitní práce s mládeží se zapojením rodičů a rodiny jako takové. Chceme dětem umožnit sportovní růst v přátelském kolektivu, a aby měly dobrý pocit z odvedené práce. Aby se k nám současní i minulí hráči vždy rádi vraceli," sdělil předseda výboru Slavoj Choltice Richard Peml. 

Oprava školní tělocvičny pomůže dětem i dospělým sportovcům

Investice do sportu v Cholticích nekončí na fotbalovém hřišti. Starosta Tomáš Bolek společně s kolegy zastupiteli představil i další projekt, kterým chce městys podpořit zdravý pohyb. "V březnu začala několik let připravovaná rozsáhlá rekonstrukce malé a velké tělocvičny v ZŠ Choltice. Dojde ke kompletní výměně podlah, při které dožilé parkety nahradí dřevěná plovoucí podlaha. Zcela nové bude rovněž protinárazové obložení stěn a protihluková izolace. Práce by měly být dokončeny do konce září a jak školní děti, tak ostatní sportující veřejnost získá moderní a atraktivní sportoviště. Městys na tuto akci využil dotaci z ministerstva pro místní rozvoj ve výši pět milionů korun a ze svého rozpočtu ji spolufinancuje čtyřmi miliony," popsal další záměr samosprávy starosta Bolek.

Městys má velké plány s barokním zámkem, žádost o dotaci chce odevzdat na podzim

Na závěr setkání se přítomní vydali do barokního zámku ze 17. století. Ten by městys chtěl do budoucna kompletně zrekonstruovat a kulturní památce vdechnout nový život, aby se stala jedním z center turismu a cestovního ruchu v regionu. Zastupitelstvo městyse v únoru schválilo, že zámek Choltice bude nadále provozován jako historický zámecký objekt s pravidelnými prohlídkami několika okruhů doplněných o interaktivní prvky a s možností komerčního využití restaurace, kavárny, velkého sálu a přilehlých místností. "Zámek by měl prezentovat život na zámku na počátku 20. století, interaktivně zámecký park a oboru v proměnách času, dále by zde měla být výstavní galerie, společenské prostory pro pořádání výstav, plesů, přednášek a dalších akcí, restaurace a kavárna. V jižní části parku pod zámkem by mohla být obnovena barokní zahrada. Značné úsilí nyní vynakládáme na přípravu podkladů pro žádost o zařazení do dotačního programu ministerstva kultury na záchranu architektonického dědictví, kam bychom chtěli podat kompletní žádost na podzim letošního roku. Pokud budeme úspěšní, začne běh na dlouhou trať. Ale jednou doběhneme. Chceme, aby choltický zámek se svou 70hektarovou oborou a parkem byl vyhledávaným odpočinkovým cílem nejen našich občanů, ale i turistů. A Choltice mají co nabídnout již dnes," dodává starosta Tomáš Bolek. Tento záměr se bude městys Choltice snažit realizovat nejen vlastními finančními prostředky, ale i díky státním, krajským či unijním dotacím. (redakčně kráceno)

Zdroj: Pardubický kraj

Autor: Jana Rosenbergerová