Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Tomáš Dubský bojuje za venkovské prodejny. Pomohl prosadit dotační titul

Tomáš Dubský bojuje za venkovské prodejny. Pomohl prosadit dotační titul

30. 8. 2021

Venkov se postupně vylidňuje a pomalu zavírá. Ať už to jsou školy, pošty, hospody nebo třeba prodejny. Starosta obce Vysočina Tomáš Dubský, který je zároveň pětkou na kandidátce Starostů a Pirátů do poslanecké sněmovny, se snaží najít řešení.

Tomáš Dubský bojuje za venkovské prodejny. Pomohl prosadit dotační titul

Tomáš Dubský bojuje za venkovské prodejny. Pomohl prosadit dotační titul

O problematice opakovaně jednal na ministerstvech vnitra a průmyslu a obchodu. Navštívil také padesátku malých prodejen po celém Pardubickém kraji. „Obchod zajišťuje i řadu sociálních a komunitních služeb, než jenom dodání základních potravin a zboží,” upozorňuje Tomáš Dubský. Nakonec pomohl prosadit nový dotační titul s názvem Obchůdek 2021+. Provozovatelé prodejen budou moci žádat o příspěvek třeba na nájem, energie nebo mzdy.

Podle Tomáše je to jen dočasné řešení. Stát musí k problému přistupovat mnohem více systémově. „Situace musí být řešena spravedlivějším rozdělením financí v rámci rozpočtového určení daní. Dotace mají být používány pouze v mimořádných situacích,” říká starosta Vysočiny.

Aby lidé chtěli na venkově žít, musí na něm najít základní služby, kvalitní vzdělání i čistou přírodu. „Vynaložme maximální úsilí, aby se zde podařilo udržet mladou generaci. S tím souvisí i možnost pracovního uplatnění. Právě stát musí jít příkladem, nabídnout zajímavá pracovní místa i v menších městech a obcích nebo například zajistit vysokorychlostní připojení internetu pro práci z domů,” dodává Tomáš Dubský. 

Autor: Jana Rosenbergerová