Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Tiskové zprávy Na pardubickém letišti je první COVID FREE ZONE v Evropě

Na pardubickém letišti je první COVID FREE ZONE v Evropě

15. 6. 2021

Na pardubickém letišti je první COVID FREE ZONE v Evropě

Na pardubickém letišti je první COVID FREE ZONE v Evropě

Na pardubickém letišti je první COVID FREE ZONE v Evropě

Pardubice (14. 6. 2021) – V terminálu Jana Kašpara na pardubickém letišti vznikla první COVID FREE ZONE v Evropě. Zásluhu na tom má přístroj s názvem Clean Air Point CLAIRPO, který zjednodušeně dezinfikuje prostor od virů, mimo jiné také od covid-19. Firma Protonix ho do prostoru odletového terminálu nainstalovala už před několika týdny a od té doby úspěšně prošel zatěžkávací zkouškou. Dnes byl oficiálně představen novinářům a veřejnosti.

„Není asi potřeba zdůrazňovat, jak pandemie negativně ovlivnila turistický ruch. Děláme všechno pro to, aby se život na letišti vrátil co nejrychleji do normálu a lidé se nebáli létat. COVID FREE ZONE je jedním z kroků, jak v cestujících upevnit důvěru v tento způsob přepravy, a zároveň je to vzhledem k evropskému prvenství prestižní záležitost pro naše letiště,” uvádí Ivan Čech, ředitel společnosti East Bohemian Airport (EBA).

Zařízení Clean Air Point CLAIRPO funguje nepřetržitě takzvaně 24/7. Po celou dobu monitoruje kvalitu vzduchu ve svém nejbližším okolí a podle míry znečištění se automaticky spustí. Do 10 minut deaktivuje 99 % virů, které dopadnou na povrch.

„Zatím to nevypadá, že koronavirus úplně zmizí, a proto se musíme učit s ním žít. Věřím, že COVID FREE ZONE přispěje k tomu, aby se turisté na pardubickém letišti cítili bezpečněji a trochu u nich opadl stres z cestování. Pardubice jsou historicky a neodmyslitelně spjaté s inovacemi v dopravě, a tak je správně, že jsme tenhle pilotní projekt rozjeli právě tady,” říká pardubický a krajský zastupitel Jiří Hájek, který projekt COVID FREE ZONE inicioval.

Firma Protonix instaluje svá zařízení v interiérech i exteriérech. „Aplikovali jsme už tisíce čtverečních metrů, a proto máme přesná data i z praxe. Účinnost a pozitivní dopady jsou takřka okamžité. Přitom instalace zařízení není ani technicky, ani časově náročnější než instalace nové televize,” upřesňuje Milan Meinhold, ředitel vývoje firmy Protonix.
O přístroji Clean Air Point CLAIRPO (jak uvádí výrobce):

Primárně slouží pro dezinfekci a revitalizaci vnitřního vzduchu. 

Aktivní složka uvnitř zařízení CLAIRPO neutralizuje ve vzduchu veškeré organické nečistoty (polutanty), viry, bakterie, plísně a houby. K dezinfekci se využívá fotochemická reakce známá jako fotokatalýza, jako katalyzátor zde využíváme oxid titaničitý – TiO2. 

Fotokatalytické substance FN NANO® vytváří na svém povrchu polovodič, který při osvícení reaguje s okolním prostředím. Laicky napsáno – vše organické, co se povrchu dotkne, se rozloží/shoří. 

Energii celému procesu dodává světlo (FOTO) a katalyzátorem je v našem případě oxid titaničitý, ten celý proces urychlí.

Nečistíme vzduch od prachu, ale od organického znečistění

Pro kvalitní měření využíváme své vlastní senzory značky PROTRONIX® a pro revitalizaci vzduchu nanotechnologii FN NANO®. Dceřiná společnost eNecont s.r.o. je certifikovaným distributorem a partnerem, zastupuje výrobce a tuto nanotechnologii na trhu v České republice a v jednotlivých krajích vytváří obchodní vazby.

Jiří Hájek, krajský zastupitel, zastupitel městské částí Pardubice V., lídr STAN pro volby do Poslanecké sněmovny

Autor: Jana Rosenbergerová