Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Ronov, Morašice či Trstěnice. Poslanec Tomáš Dubský jednal se starosty

Ronov, Morašice či Trstěnice. Poslanec Tomáš Dubský jednal se starosty

30. 4. 2023

Během uplynulého týdne vyrazil Tomáš Dubský na návštěvy starostů menších obcí i měst v Pardubickém kraji. Tady je stručný souhrn.

Ronov, Morašice či Trstěnice. Poslanec Tomáš Dubský jednal se starosty

Ronov, Morašice či Trstěnice. Poslanec Tomáš Dubský jednal se starosty

„Diskutovali jsme o aktuálních problémech, které řeší obce a města ve své každodenní činnosti. Seznámil jsem se s připravovanými projekty i s návrhy na úpravy, které by obcím pomohly. Velice zajímavé ale byly i návštěvy místních firem,” nechal se slyšet Tomáš Dubský. 

Jeho první návštěvou byl Ronov nad Doubravou, kde je starostou Marcel Lesák. Město má velmi dobře zpracovanou vizi a strategii do budoucna a zároveň má připravené projekty pro případné dotační výzvy. 

Mezi zmíněné projekty patří například obnova Hřbitovního kostela Svatého Kříže nebo vybudování cyklostezky, která propojí Žleby, Ronov a Třemošnici. O záměr teď jednají zástupci dotčených samospráv. Naopak jednou z nedávných a velmi důležitých investic je čistička odpadních vod za 150 milionů korun.

V blízké době čeká oprava krajskou silnici přes Ronov, což zasáhne i část náměstí. Při této příležitosti dostane náves novou dlažbu. V plánu je také rekonstrukce městského úřadu. 

Další zastávkou už za doprovodu starosty Příluky Davida Šimka byly Morašice (Svitavsko), kde je nově starostkou Pavlína Jarošová. Kromě zajištění základních služeb v obci byly tématem i investice. Také v Morašicích mají připravený zásobník projektů. Tím největším, po kterém pokukují už 15 let, je rekonstrukce kulturního domu. Ten je nyní v žalostném stavu a v obci citelně kulturní středisko chybí. Dále paní starostka chystá rekonstrukci čističky odpadních vod, kanalizace a vodovodu. Na to bude navazovat oprava krajské silnice. 

Další zastávkou byla obec Trstěnice se starostou Romanem Kmoškem. Během exkurze po obci byla řeč především o rozvojových projektech a možnostech financování. V plánu je rekonstrukce obecního úřadu s prostorem pro dětský klub. Trstěnickým tahákem je v Česku nejstarší stodola stojící na svém původním místě. Osmiboký roubený objekt se datuje do roku 1663. 

K závěru krajského výjezdu zamířila naše delegace do obce Čistá za starostou Petrem Dřínovským. V obci s 1200 obyvateli minulý týden otevřeli domov důchodců. Na startu je projekt domácích (zapojeno je asi 80 % domů) čističek odpadních vod. Díky tomu budou splňovat nová nařízení EU. Do budoucna se chystá moderní zázemí pro hasiče. Obec jen čeká na vhodnou dotační výzvu. 

A nesmíme opomenout ani jednání s vedením města Slatiňany. I s ním se poslanec Tomáš Dubský pobavil o plánech a budoucích projektech. Přejeme hodně štěstí při realizaci.

Autor: Jana Rosenbergerová