Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Pardubický kraj pokračuje v úsporách. Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby

Pardubický kraj pokračuje v úsporách. Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby

30. 6. 2014

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, krajská radní zodpovědná za majetek a investice Ludmila Navrátilová spolu s ředitelem Energeticko-technického inovačního klastru (ETIK) Richardem Červenkou se v německém Friedrichshafenu zajímají o možnosti dalších úspor v provozu škol, sociálních ústavů nebo nemocnic. Pomoci jim k tomu mají chytré technologie, které již od roku 2007 fungují právě ve Fridrichshafenu. Sešli se zde proto na pracovním jednání s generálním ředitelem T–Systems Deutsche Telecom Danielem Michelem a obchodním manažerem T-M Česká republika Petrem Lukášem.
Pardubický kraj pokračuje v úsporách. Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby

Pardubický kraj pokračuje v úsporách. Po centrálním nákupu přijde regulace spotřeby

Krajská delegace tím navazuje na prezentaci z minulého měsíce na Krajském úřadu Pardubického kraje, kterou organizoval ETIK. „Šetření prostřednictvím využití nejmodernějších informačních a komunikačních technologií jsme chtěli vidět přímo v praxi. Friedrichshafen je pro to ideálním místem. Naším prvním úsporným krokem v krajem zřizovaných organizacích byly společné nákupy, díky kterým jsme ušetřili miliony korun. Chceme však jít dále. Prostřednictvím speciálních měřičů spotřeby elektřiny, plynu, ale i vody bychom měli být schopni ještě analyzovat a poté efektivně regulovat spotřebu v našich organizacích. Cílem je dále snižovat provozní výdaje ve školách, nemocnicích i sociálních ústavech,“ sdělil hejtman Martin Netolický.
 
Projekty spočívající ve využití tzv. chytrých technologií využívají ve veřejné správě již také v italské Pise v oblasti parkování a řízení dopravy, ale také ve Španělsku nebo Maďarsku. Právě speciální měřiče spotřeby energie patří k nejúspěšnějším projektům. „Měřiče umožňují ve stejný okamžik sledovat spotřebu elektrické energie, plynu i vody, získaná data analyzovat a na základě toho navrhovat opatření ke snížení spotřeby v organizacích. Výhodou je, že nám umožní hledat úspory i v menších objektech v majetku kraje, kde není možné hledat úspory prostřednictvím EPC projektů, jako například v případě vybudování prádelny v Pardubické krajské nemocnici,“ komentovala jednání krajská radní pro investice a majetek Ludmila Navrátilová s tím, že uspořené prostředky by kraj v těchto případech ponechal svým organizacím.  
 
V České republice je využití těchto technologií velmi ojedinělé, přitom v Německu tímto způsobem šetří i bytové nebo rodinné domy. Friedrichshafenský T-System je založen na kvalitním internetovém připojení téměř všech domácností města. Ve Friedrichshafenu je proto ADSL sítí propojeno 98 procent obyvatel. Pilotní projekt takového chytrého měření energií už firma zahájila ve 30 vytipovaných domácnostech v Rosicích nad Labem. „Jenom ve Friedrichshafenu se již realizovalo více než 50 dílčích projektů s celkovými náklady téměř 200 milionů eur,“ dodal generální ředitel T-Systems Daniel Michel.
Foto: archiv MN Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD)
autor: Pardubickykraj.cz