Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Pardubické letiště přepravilo loni přes 147 tisíc lidí

Pardubické letiště přepravilo loni přes 147 tisíc lidí

9. 1. 2019

Pardubické letiště loni přepravilo více než 147 tisíc cestujících. Výsledky zlepšilo i přes dvouměsíční výluku. V roce 2017 jeho služby využilo 88 tisíc pasažérů. Od roku 1994 jde o třetí nejlepší výsledky, uvedla společnost East Bohemian Airport v tiskové zprávě.

Pardubické letiště přepravilo loni přes 147 tisíc lidí

Pardubické letiště přepravilo loni přes 147 tisíc lidí

„V říjnu a listopadu bylo letiště kvůli údržbě vzletové a přistávací dráhy uzavřeno, odpadly tak pravidelné lety Pardubice – Londýn a Alicante. Přesto jsme dosáhli třetího nejlepšího výsledku v historii společnosti East Bohemian Airport,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Nejlepších výsledků dosáhlo mezinárodní letiště Pardubice v roce 2013, kdy přepravilo více než 184 tisíc cestujících, o rok později to bylo o 34 tisíc méně. V letech 2015 a 2016 letiště čelilo velkému odlivu ruské klientely. V roce 2017 dokončilo výstavbu nového terminálu a zaznamenalo nárůst zájmu dopravců, dodala Šmejkalová.

Ze 40 procent loni tvořili klientelu cestující, kteří letěli do Londýna a Alicante. Linky provozuje irská letecká společnost Ryanair. Dalších 30 procent odbavených pasažérů byli zákazníci ruských dopravců a třicetiprocentní podíl na výsledku měly dovolenkové lety. „Alicante se velice osvědčilo, průměrná obsazenost letů byla téměř 95 procent. Londýnská linka je obsazena o trochu méně,“ řekla Šmejkalová.

Letiště Pardubice je vojenské se statusem veřejného mezinárodního letiště, od roku 1994 využívané i pro civilní provoz. Provozuje ho společnost East Bohemian Airport, kterou ze dvou třetin vlastní město Pardubice a z jedné třetiny Pardubický kraj.

 

Autor: Petra Krmelová, ČTK  |  Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/pardubicke-letiste-prepravilo-pres-147-tisic-lidi-63648