Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Pardubice mají nové kulturní centrum i s krajskou galerií

Pardubice mají nové kulturní centrum i s krajskou galerií

30. 9. 2023

Roztáčíme kola Automatických mlýnů, i takto zněl podtitul Grand Openingu Automatických Mlýnů v Pardubicich. Nový kulturní, společenský a vzdělávací středobod Pardubic znovu ožívá. Pardubický kraj zde otevírá Gočárovu galerii. Slavnostní otevření si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Michaela Matoušková. 

 

Pardubice mají nové kulturní centrum i s krajskou galerií

Pardubice mají nové kulturní centrum i s krajskou galerií

Cihlový architektonický skvost Josefa Gočára leží na břehu Chrudimky. Automatické mlýny jsou zároveň ojedinělým příkladem  partnerství veřejného, soukromého a neziskového sektoru. Pod hlavičkou Nadace Mariany a Lukáše Smetanových se Mlýny stávají novou pardubickou kulturní společenskou čtvrtí.

Bývalou hlavní budovu Mlýnů proměnil Pardubický kraj v moderní Gočárovu galerii. Výstavní prostory galerie doplňuje edukační ateliér, přednáškový sál, knihovna, vyhlídková terasa a galerijní kavárna. 

Část vzdělávací, s názvem Sféra, spadá pod hlavičku Statutárního města Pardubice. Zde si na své přijdou milovníci techniky a řemesel. Nejvíce mě zaujala chlouba tohoto inovativního vzdělávacího centra, kterou je speciální projekční technologie Science on Sphere. Ambicí Sféry je nadchnout návštěvníky pro polytechnické obory a probudit jejich tvořivost.

Třetí významná budova zůstala původnímu majiteli celého areálu Lukáši Smetanovi. Odtud je nejkrásnější výhled na celé Pardubice a okolí. Všem, kteří přiložili ruku k dílu, blahopřeji, práce se jim povedla a to od architektonické studie, přes vyřízení dotací, až po stavbu jako takovou. Sféru doporučuji k návštěvě nejen dospělým, ale především dětem, mnoho se zde naučí.

Autor: Jana Rosenbergerová

Fotoalbum