Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Nová třída bez mobilů a s tělocvikem navíc

Nová třída bez mobilů a s tělocvikem navíc

23. 2. 2019

Litomyšl – Více pohybu, méně mobilů… Základní škola T. G. Masaryka v Litomyšli mění životní styl svých žáků. Od září otevře novou sportovní třídu. Kromě hodin tělocviku navíc se v ní zaměří i na zdravou stravu.

Základní škola T.G. Masaryka v Litomyšli. | Foto: Petr Šilar

Základní škola T.G. Masaryka v Litomyšli. | Foto: Petr Šilar

Před lety škola měla fotbalovou třídu, ale tentokrát sází na všeobecný pohyb dětí. „Nemá cenu specializovat děti moc brzo, ale nejdříve je nutné je všestranně rozvíjet. Neděláme si ambice, že z nich vychováme vrcholové sportovce, ale dnes pořád sedí u počítačů a mobilů, ani si nepovídají,“ říká ředitel školy Pavel Jirsa. V září proto otevřou sportovní první třídu, ve které budou mít žáci běžný tělocvik s učitelkou a navíc odpoledne dvě hodiny s trenérem, kdy mimo jiné využijí krytý plavecký bazén „Třídu chceme udělat po dohodě s rodiči, aby si sami řekli, co považují za dobré a podíleli se na tvorbě výuky. Už máme zájem o novou třídu. Plánujeme, že přijmeme osmnáct až čtyřiadvacet dětí. Bereme nejen z Litomyšle, ale také z okolních obcí,“ dodává Pavel Jirsa.

Žádné mobily!

Sportovní třída ale není jediná aktivita na podporu pohybu u dětí. Už před časem v litomyšlské základní škole zakázali mobilní telefony. „Jakmile ráno zazvoní, musí je žáci vypnout. Nejde ani tak o hodiny, ale děti seděly o přestávkách na chodbách a koukaly do mobilů. Teď je nesmí zapnout ani o přestávkách a je to lepší, děti si povídají, hýbou se. Máme na chodbách kouty se žebřinami, brankami a jiným vybavením,“ vysvětluje ředitel Jirsa. Navíc spolupracují s primářem Petrem Tláskalem z pražského Motola, který je specialistou na výživu. „Řešíme s ním nesprávnou životosprávu u dětí. Zásadní problém je, že většina dětí nesnídá a ve škole jim pak chybí energie. Chystáme s primářem besedu pro rodiče,“ podotýká Pavel Jirsa.

Zájemci o sportovní třídu v základní škole T. G. Masaryka mají možnost ve středu 27. února od 16 hodin přijít k tzv. zápisu nanečisto.
Zdroj: https://svitavsky.denik.cz/zpravy_region/nova-trida-bez-mobilu-a-s-telocvikem-navic-20190223.html

Autor: Iveta Nádvorníková