Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Michaela Matoušková: Dobrý pocit z darování krve vám nikdo nevezme

Michaela Matoušková: Dobrý pocit z darování krve vám nikdo nevezme

13. 2. 2023

S prvodárci krve se v pondělí ráno sešla krajská náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková na transfuzním oddělení Pardubické nemocnice. Konala se tady akce Valentýnské odběry krve. 

Michaela Matoušková: Dobrý pocit z darování krve vám nikdo nevezme

Michaela Matoušková: Dobrý pocit z darování krve vám nikdo nevezme

Dveře transfuzní stanice se netrhly. Stále se objevovali nově příchozí, z čehož mám velmi dobrý pocit, že přichází nejen noví dárci, ale i ti pravidelní, kteří se s jistotou po uplynutí doby mezi darováním vrací nechat si vzít žilou. Ti, kteří se rozhodli přijít darovat tu nejcennější tekutinu, jakou je vlastní krev, dnes zcela poprvé, byli instruováni od zdravotnického personálu, co a jak dělat.

Od úvodního vyplnění formuláře s otázky ke zdravotnímu stavu, přes důležitý první odběr vzorku krve a rozboru krevního obrazu, kontrolu lékařem, až k samotnému darování plné krve, což představuje 470 ml. A v neposlední řadě poučení každého dárce, aby nezapomínal v den odběru na šetřící režim s dostatečným doplňováním tekutin po celý den. S paní primářkou transfuzního oddělení jsem pohovořila o důležitosti krve při operacích, krevní plazmy či o základních krevních skupinách, které se dále dělí na podtypy podle takzvaného Rh faktoru. Za jeden den odeberou 80 až 100 krevních transfuzí, přičemž krev od dárce vydrží zamražená po dubu 42 dní.  

Děkuji všem, kteří nejen dnes přišli na Transfuzní stanici, ale i těm budoucím novým dárcům, kteří darují kus sebe a mohou zachránit nejeden lidský život. Dobrý pocit z darování vám totiž už nikdo nevezme.

Autor: Jana Rosenbergerová