Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj „Máme více peněz do obecních rozpočtů!“ - tak toto zvolání je snad již na dosah

„Máme více peněz do obecních rozpočtů!“ - tak toto zvolání je snad již na dosah

1. 6. 2012

Vláda v květnu 2012 schválila dlouho očekávanou a dlouho vybojovávanou změnu, a tou je novela zákona o rozpočtovém určení daní. Jakmile tato zpráva proběhla v médiích, volali mi známí, starostové, ale i jedna redaktorka novin. Všichni se mne ptali téměř shodně: „Co na to říkáš, že vláda schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní?“

 

 
Moje odpověď zněla nějak takto: Mám z toho obrovskou radost a také pocit zadostiučinění za svou odvedenou práci v této věci. Nyní se obcím zvýší příjmy ze sdílených daní. I ta nejmenší kategorie obcí dostane nově v průměru minimálně 9 000 korun na jednoho obyvatele na rok, dnes má jen 6 800 korun. Většina českých a moravských obcí získá více peněz do svých rozpočtů, nejvíce pomůže novela zákona obcím od 500 do 50 tisíc obyvatel. Právě ty na nespravedlivý systém dělení daní dosud nejvíce doplácely. Naše obec se dostala do takového pásma, že na každého obyvatele dostaneme nově ročně 9.200,- Kč. Tak se nám příjem ročně navýší přibližně o 1,7 milionu Kč. Vláda návrh schválila, to je hodně dobré, nyní ještě musíme čekat, zda to odsouhlasí i poslanci. Ale věřím, že se to konečně podaří prosadit. Poslanci za politické hnutí Starostové a nezávislí, konkrétně Petr Gazdík a Stanislav Polčák, věnovali nadlidské úsilí, aby vše prošlo k co největší spokojenosti nás z menších sídel. Vyslovuji jim za to veliké poděkování.
 
Další dotazy byly v tomto duchu: „Pomůže to vaší vesnici? Víte, kam peníze, které dostanete navíc, investujete?  
Moje odpověď: Samozřejmě, že pomůže, každá koruna navíc je příjemná. Sice jsou i jiné lidské hodnoty, jako je zdraví, štěstí, přátelství, spokojenost, které mají vyšší hodnotu než peníze, ale v komunální sféře se bez finančních prostředků nedá fungovat. Již jen obyčejný úklid a sečení trávy něco stojí. Třeba údržba zelených ploch nabývá čím dál většího rozsahu, protože lidé již nechovají králíky a jiné býložravce a tím tíha padá na obec. Ale peníze navíc samozřejmě jen "neprosekáme". Budou použity na údržbu stávajících obecních nemovitostí. Například naše základní škola potřebuje uvnitř ještě radikálnější zásah, mateřská škola bude v opravách rovněž na řadě. Dále plánujeme rekonstrukci víceúčelového zařízení DVACÍTKA. Tam si budeme muset počkat na nové rozpočtové období Evropské unie od roku 2014 a požádáme o dotaci, ale k ní budeme muset přiložit svoje obecní peníze jako spolufinancování. Z finančních prostředků, které získáme navíc, bychom si měli vytvořit rezervu i za tímto účelem. Dále bychom potřebovali opravit starou antukovou plochu na hřišti na modernější s bezúdržbovým povrchem. V letošním roce bylo požádáno o dotaci, ale nedostali jsme ji. V příštím roce bych si přála, aby již bylo toto hřiště zmodernizováno.
Stále máme v záloze mnoho akcí v „Místním programu obnovy vesnice“, kam bychom mohli peníze investovat. 
 
Takže teď si přejme co nejvíce hlasů všech poslanců napříč politickým spektrem, kteří hlasují pro spravedlivější systém financování obcí. Co nejvíce hlasů se zdravým názorem, co nejvíce hlasů, které fandí i venkovským oblastem.
                                  
Mgr. Hana Štěpánová, starostka Morašic
Pardubický kraj

Autor: Hana Štěpánová