Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Letiště čeká dostavba druhého patra

Letiště čeká dostavba druhého patra

25. 8. 2018

Pardubice – Po několika hubených letech se pardubickému letišti opět daří. Hospodářský výsledek za první pololetí tohoto roku je opět kladný, přibývá i cestujících a letiště čeká další rozvoj.
 

Letiště čeká dostavba druhého patra

Letiště čeká dostavba druhého patra

„Stotisícího cestujícího letiště odbavilo 26. července. Již nyní je tedy jisté, že v letošním roce dojde opět k nárůstu počtu odbavených cestujících, ačkoliv v říjnu a listopadu bude letiště uzavřeno z důvodu plánované údržby přistávací dráhy a pojezdových ploch,“ uvedla ředitelka letiště Hana Šmejkalová.

Letiště se také dočká dostavby druhého patra. „Dostavba v původně navrženém objemu, který přesahoval 40 milionů korun, rozhodně není nutná, což potvrdila také paní ředitelka. Shodujeme se na tom, že dojde k dobudování rozvodů, sociálních zařízení, podlah a osvětlení. Do části se nastěhují kanceláře společnosti. Jsem přesvědčený, že bychom se celkově mohli vejít do částky 15 milionů korun,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Dostavba bude moci začít poté, co ji oba akcionáři, tedy město a kraj, schválí. „Realizaci vidíme během příštího roku,“ řekl Libor Kříž z pardubického letiště.

Zbylá část patra pro VIP salonek či restaurace bude připravena pro možné budoucí využití. „Pakliže se najde zájemce na provoz, může si prostor upravit na své náklady a dle svého přání. Rozhodně to však nesmí jít z veřejných prostředků,“ řekl Netolický.

Celodenní provoz

Někteří politici volají po tom, aby byl nový terminál více otevřen veřejnosti. „V zájmu města by mělo být to, aby dobudovaná restaurace a obchody v prvním patře odletové haly nalezly své nájemce a provozovatele. K tomu je však třeba, aby se letiště stalo součástí městského prostoru. V současné době je hala terminálu přístupná pouze v době, kdy je zde plánován přílet či odlet pravidelné linky nebo charterového letu. V tomto omezeném režimu je jen velmi těžko reálné, aby potencionální provozovatel obchodu či restaurace měl možnost si na svůj provoz vydělat. Určitě by mohlo být lákadlem i pro obyvatele Pardubic posezení v restauraci s výhledem na letištní plochu s letadly, pokud by však tato restaurace fungovala v celodenním provozu,“ poznamenal zastupitel za Patrioty Pardubic Jan Linhart.

Podle Kříže to reálné je, ale pouze s přihlédnutím na letový provoz. „Náklady by neměly být vyšší, než dosahované výnosy. Současní pronajímatelé obchodních provozů odletové části v tomto omezeném režimu pracují,“ konstatoval Kříž.

Parkovací místa

U letiště mají vzniknout také nová parkovací místa. „S paní ředitelkou jsme se dohodli, že letiště využije podzimní odstávky pro úpravu vojenského autoparku na parkovací stání, které je nyní řešeno například také na přilehlé louce, což není komfortní. Tato plocha je za přibližně pět milionů korun jednoduše upravitelná a mohla by cestujícím sloužit už v letošním roce,“ řekl Netolický.

Kapacita míst by měla být přibližně 410 aut. „Vedle toho připravíme vybudování parkoviště před terminálem včetně zastavení typu kiss and ride sloužící především pro krátkodobá stání. Zde by mohlo být k dispozici přes 220 míst. Celková investice do obou ploch by se měla pohybovat okolo 20 milionů korun. Dohromady se tak za vybudování vice než 630 parkovacích míst a dobudování druhého patra terminálu pohybujeme na částce okolo 45 milionů korun, která byla původně namyšlena čistě na samotné druhé patro,“ dodal hejtman.
 

Autor: Lenka Štěpánková  |  Zdroj: Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/letiste-ceka-dostavba-druheho-patra-20180822.html