Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Krajská nemocnice bude mít lepší napojení. Peníze půjdou i z Tesly

Krajská nemocnice bude mít lepší napojení. Peníze půjdou i z Tesly

26. 10. 2018

Pardubice - Když Pardubický kraj před šesti lety bezplatně převáděl areál Tesla Kyjevská na město Pardubice, jednou z podmínek bylo, že dojde k vyřešení kapacitního napojení krajské nemocnice, které je dlouhodobě špatné.
 

Krajská nemocnice bude mít lepší napojení. Peníze půjdou i z Tesly

Krajská nemocnice bude mít lepší napojení. Peníze půjdou i z Tesly

„Město Pardubice se zavázalo, že zajistí vybudování mimoúrovňového sjezdu z nadjezdu u Nemocnice Pardubického kraje a nových parkovacích míst v areálu bývalé Tesly Pardubice pro návštěvníky nemocnice,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Část tohoto závazku na sebe nyní přebere vysoutěžený developer Linkcity. Čtyřicet procent z kupní ceny areálu má město poslat na účet kraje. „Ten se poté zavazuje všechny tyto prostředky použít na spolufinancování dopravních staveb v lokalitě Pardubické nemocnice včetně výstavby parkovacího domu uvnitř nemocničního areálu,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.
„Jakmile bude Pardubický kraj znát očekávané datum dokončení nových parkovacích kapacit v areálu Pardubické nemocnice, odešle městu písemnou výzvu. Město bude mít rok na to, aby zavedlo na území městského obvodu Pardubice IV v části Pardubičky včetně ulice Kyjevská nový režim parkování, jenž ulehčí situaci lidem, kteří tam bydlí,“ dodal Línek.
Okružní křižovatka
Vybraná už je i varianta dopravního napojení. Okružní křižovatka má vzniknout na samotném nadjezdu a z ní bude svedena doprava k novému hlavnímu vjezdu do nemocnice v místě nynější dolní brány. Tam má být umístěn i nový parkovací dům. Jeho výstavba by měla začít v roce 2020. „Volíme jednoduchý a funkční parkovací dům s minimem překážek a sloupů. Hlavním důvodem výstavby je nedostatečný počet parkovacích míst pro zaměstnance a pacienty,“ vysvětlil krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr.
Kapacita parkovacího domu má dosáhnout 585 parkovacích míst. Náklady na stavbu se předběžně odhadují na více než 171 milionů korun. „Jsem přesvědčený, že parkovací dům pomůže zjednodušit dopravní situaci v nemocnici a zajistí návštěvníkům a personálu dostatečný komfort,“ poznamenal Netolický.

Evropské peníze pomáhají v kraji

Vyřešit by se tak měla problematická situace, kdy návštěvníci Pardubické nemocnice jen stěží zaparkují, všechna místa v blízkosti jsou zaplněná a auta stojící podél silnice v Kyjevské ulici způsobují komplikace.Samotný areál Tesly, který je už řadu let městu spíše pro ostudu, znatelně prokoukne. Podle plánů firmy Linkcity by v areálu mělo vzniknout obchodní centrum a polyfunkční dům. Velká část by měla být věnována bydlení – vyrůst zde mají viladomy a rodinné i pavlačové domy, které odcloní hluk od rychlodráhy. „Každý dům má vyřešené vlastní parkování, u obchodního centra je navrženo 185 parkovacích míst,“ popsala náměstkyně primátora Helena Dvořáčková.

Zeleň zůstane
Chybět nemá ani rekreační plocha. „Snažili jsme se revitalizaci udělat co nejcitlivěji, aby byla zachováno co nejvíce zeleně. Zůstane zde i objekt telegrafie. Pardubičkám chybí občanská vybavenost, tomu jsme přizpůsobili vstupní část, kde bude obchod, následovat bude zástavba bytových domů,“ řekl Martin Minařík ze společnosti Linkcity.
Město areál bývalé Tesly Kyjevská firmě nejprve pronajme a následně prodá nejméně za základní cenu ve výši 35 milionů. „V případě, že se Linkcity podaří získat pravomocná povolení na výstavbu v uvažovaném rozsahu, k ceně je smluvně zakotvena její pohyblivá složka v předpokládané hodnotě zhruba 10 milionů korun,“ uvedla mluvčí pardubické radnice Iveta Koubková.

 

 

Autor: Lenka Štěpánková  |  Zdroj: https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/krajska-nemocnice-bude-mit-lepsi-napojeni-penize-pujdou-i-z-tesly-20181021.html