Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Jiří Hájek: "Je třeba zbavit naši zemi zla a podpořit starosty"

Jiří Hájek: "Je třeba zbavit naši zemi zla a podpořit starosty"

22. 3. 2021

Jiří Hájek: "Je třeba zbavit naši zemi zla a podpořit starosty"

Jiří Hájek: "Je třeba zbavit naši zemi zla a podpořit starosty"

Jiří Hájek je krajský zastupitel a místopředseda dopravního výboru Pardubického kraje. Působil jako šéf velkých stavebních projektů a byl starostou pardubického městského obvodu. Má tak zkušenosti s řízením i komunální politikou. Nyní byl nominován hnutím STAN na společnou kandidátku s Piráty v parlamentních volbách.

Co říkáte na výsledek primárek?

Cítím velkou zodpovědnost a zároveň pokoru. Do primárek jsem šel s jasnou vizí: očistit naši zemi od zla a podpořit starosty, kteří jsou v naší zemi občanům nejblíže.

To říkají všichni poslanci, ale většinou to skončí jako „skutek utek“...

Poslanec je zákonodárce a cest, jak konkrétně pomoci regionu, je více. Naprosto klíčové jsou zkušenosti a kontakty. Vzhledem k tomu, že se chci věnovat dopravě, jsem přesvědčený, že v tomto odvětví mám zázemí velmi dobré. 

To znamená, že by se konečně hnuly ledy v dopravě v Pardubickém kraji?

Klíčovou roli v dopravě v regionu má stát. Ten drží peníze a přes Státní fond dopravní infrastruktury nebo Ředitelství silnic a dálnic je pouští dál. Bohužel ne do krajů, a když už, tak ve velmi žalostné míře. Potom naše silnice vypadají tak, jak vypadají. Stát nadělil krajům majetek v katastrofálním stavu, silniční síť je velmi podfinancovaná. Přesto se hejtmanství každý rok doslova doprošují o „dotace“ na opravy. Tohle musí skončit. 

Takže to je první krok? Aby stát posílal více peněz krajům?

Ano, to je klíč a v tomto by byla dobrá změna zákona. Aby kraje nemusely každý rok chodit s prosíkem, ale dostávaly na opravu silnic pravidelný příspěvek. 

Pojďme od dopravy k naší kandidátce. Jak hodnotíte společnou kandidátku Pirátů a Starostů?

Především je potřeba vyměnit vládu, která absolutně nezvládá situaci kolem pandemie a poškozuje občany, živnostníky i firmy. Na spolupráci s Piráty se těším. Myslím, že bude vzájemně obohacující, a hlavně jsem přesvědčený, že bude naprosto férová. 

A jak hodnotíte další „STAN(ň)ácké” kandidáty?

Jednoznačně skvělá volba. Tomáš Dubský i David Šimek jsou zkušení starostové, kteří umějí táhnout za jeden provaz. Je třeba navázat na kampaň, kterou jsme společně předvedli v rámci krajských voleb. Máme skvělý tým a především zkušenosti, které je potřeba zužitkovat.

Jiří Hájek, zastupitel Pardubického kraje, člen Zastupitelstva města Pardubice, STAN

 

 

 

Autor: Jana Rosenbergerová