Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Jiří Hájek: BIS potřebuje stabilní vedení a klid na práci

Jiří Hájek: BIS potřebuje stabilní vedení a klid na práci

4. 2. 2022

Sněmovní Výbor pro bezpečnost projednal návrh předsedy vlády na jmenování Michala Koudelky řádným ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Jsou tak splněny zákonné povinnosti pro jeho jmenování. Podporu Koudelkovi vyjádřili také členové výboru za hnutí STAN Petr Letocha, Jiří Hájek a Martin Exner. Pro usnesení hlasovalo 11 z 12 přítomných poslanců. 

Jiří Hájek: BIS potřebuje stabilní vedení a klid na práci

Jiří Hájek: BIS potřebuje stabilní vedení a klid na práci

„Aktuální dění ve světě ukazuje, že z hlediska bezpečnosti naší země musíme být stále ostražití. Aby mohla BIS, tak jako doposud, spolehlivě fungovat, je potřeba jí dopřát stabilní vedení a s tím i spojený klid na práci,” komentoval poslanec za hnutí STAN Jiří Hájek. 

Ředitele BIS jmenuje podle zákona o zpravodajských službách vláda, a to po projednání ve sněmovním bezpečnostním výboru. Ten se situací ve vedení BIS zabýval již na svém lednovém zasedání. 

„Jsem velmi rád, že premiér Petr Fiala předložil výboru návrh na jmenování Michala Koudelky ředitelem BIS. Koudelka byl několikrát navržen vládou na povýšení do generálské hodnosti, ale prezident to bohužel vždy odmítl. BIS pod vedením Michala Koudelky velmi dobře obstála v závažných kauzách, jako byl novičok nebo Vrbětice,” uvedl poslanec za hnutí STAN Martin Exner. 

Michal Koudelka vedl BIS od srpna 2016 do loňského léta, kdy ho bývalá vláda ANO a ČSSD pověřila pouze zastupováním, a to do jmenování nového plnohodnotného šéfa. 

„Nemám pochyb o tom, že pan Michal Koudelka je ideálním kandidátem na ředitele BIS. Svou činností v čele BIS v posledních pěti letech prokázal své kvality při řízení této důležité instituce. Škoda, že minulý premiér Babiš neměl dost odvahy a nejmenoval pana Koudelku rovnou. Já jsem rád podpořil jeho jmenování,” uzavřel Petr Letocha za hnutí STAN. 

Autor: Jana Rosenbergerová