Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj Jak zpomalit epidemii covidu?

Jak zpomalit epidemii covidu?

6. 11. 2021

Jak zpomalit epidemii covidu?

Jak zpomalit epidemii covidu?

Možná vás překvapím svým názorem, ale vzhledem k tomu, že se stává (byť v menším množství), že onemocní i očkovaný a ten může nemoc i nadále přenášet, musí se najít rychlý systém, jak z toho ven. 

Myslím si, že by se měl změnit přístup hygieny k testování a trasování očkovaných a to následovně: 

Do doby, dokud nebude proočkováno druhou dávkou alespoň 80 % obyvatelstva, by se měli trasovat a následně testovat i očkovaní. Tzn.po zjištění styku s nakaženou osobou by automaticky šel do placené karantény a následně na PCR test i ten, kdo je očkovaný a sdílí s nakaženým bydliště či pracoviště, tedy u něj dochází k delší době styku s nakaženou osobou. V případě, že by měl následně negativní PCR test, karanténa by se ukončila. 
Po dosažení proočkovanosti a snížení reprodukčního čísla R, by se již nemusely používat ochranné pomůcky, neboť tím postupně ztrácíme přirozenou imunitu i vůči běžným chorobám, nyní např. respiračním. 
Očkování chrání především očkovaného proti těžkému průběhu nemoci a pomáhá dosažení kolektivní imunity. Nic lepšího zatím k potlačení průběhu nemoci vynalezeno nebylo.
Neočkovaný musí počítat s tím, že nechrání především sám sebe proti těžkému průběhu nemoci. A v případě, že ji dostane, může nakazit další. Virus si stále častěji bude hledat organismus - hostitele, který není na jeho působení připraven. Již jsem potkala mnoho odpíračů očkování, kteří následně skončili s těžkým průběhem v nemocnici - v tom lepším případě, a rehabilitují ještě několik měsíců po něm. 

Pouze oslabením viru, který nebude mít šanci se rozmnožovat a mutovat, docílíme jeho postupného vymizení. Je však nutné udržovat si svou imunitu na dobré úrovni a to zdravým životním stylem, stravou a pohybem.

Ing. Michaela Matoušková, MPA , Náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, Pardubický kraj, STAN

Autor: Jana Rosenbergerová