Hlavní stránka Regiony Pardubický kraj IX. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2019

IX. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2019

6. 7. 2019

Hry IX. letní olympiády dětí a mládeže České republiky byly zahájeny v  neděli 23. 6. 2019 v Liberci a v Jablonci nad Nisou. Slavnostní zahájení se uskutečnilo v liberecké Home Credit aréně. Jako oficiální olympijské domy pak posloužily Sport Park Liberec a koleje Technické univerzity. ODM byly ukončeny v  pátek 28. června 2019.

IX. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2019

IX. letní olympiáda dětí a mládeže ČR 2019

Olympiádu dětí a mládeže pořádají jednotlivé kraje ČR pod patronací Českého olympijského výboru Svou atmosférou se podobají skutečným olympijským hrám. Jsou  určeny účastníkům od 10 -16 let. Letos se zúčastnilo více než 4000 sportovců a trenérů. Do programu ODM 2019 bylo zařazeno 18 sportovních soutěží a 1 umělecká soutěž street art. Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, vypsali pořadatelé také soutěž v letním biatlonu. Své diváky měla na náměstí umělecká soutěž v graffiti.

Pardubický kraj reprezentovalo 246 sportovců a 50 členů doprovodu. Účast přinesla své ovoce. Osmé  místo mezi kraji. Bylo získáno velké množství „kovu“, celkem 33 medailí. Z toho 11 zlatých, 13 stříbrných a 9 bronzových. Výsledky jsou  zajímavé, ale nejdůležitější se mi  na olympiádě zdá ten fakt, že sledování sportu v televizi, kde vystupují vrstevníci dětí, mohou podnítit další mladé k zájmu o sport. Je to jedno, k jakému sportu budou přilákány, hlavní je, aby se všechny děti  začaly více „hýbat“.

                                           Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje, gesce pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace

Autor: Hana Štěpánová